Fərqli inkişaf özəllikləri olan uşaqlara həsr olunmuş 2-ci “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək
Fevralın 15-16-da Heydər Əliyev Mərkəzində fərqli inkişaf özəllikləri olan uşaqlara həsr olunmuş 2-ci “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək. Builki tədbir “Autizm spektr pozuntusu” (ASP) mövzusunu əhatə edəcək.
Tədbir çərçivəsində autizm anlayışı bilavasitə izah ediləcək və ASP-dən əziyyət çəkən şəxslərin təhsili, gələcək məşğulluğu, eləcə də ailədə yaşam tərzi, ictimaiyyətə inteqrasiyası və digər məsələləri ehtiva edən panellər təqdim olunacaq. Məruzəçilər qismində tanınmış beynəlxalq və yerli mütəxəssislər, habelə ASP-li uşaqların valideynləri çıxış edəcəklər.
Tədbir çərçivəsində fevralın 16-da xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə ilk dəfə olaraq “Tətbiqi Davranış Analizi” (“ABA”) mövzusunda konfrans keçiriləcək.  Tədbirin qonaqları arasında ASP-li uşaqların valideynləri, ABŞ, Böyük Britaniya, İtaliya, Rusiya, Türkiyə və Yunanıstanı təmsil edən ekspertlər, pedaqoq və metodistlər, psixoloq və psixoterapevtlər yer alacaqlar.
Konqresin prodüseri Asperger sindromlu və autizmli şəxslərin dəstəyinə həsr olunmuş layihənin rəhbəri Antonina Steynberqdir.
Konqresin məqsədi autizmdən əziyyət çəkən uşaqların inkişafı və tərbiyəsi məsələlərinə ictimaiyyətin diqqətini daha çox yönəltmək, valideyn, mütəxəssis və pedaqoqlar arasında dialoq qurmaq və dövlətin tərəfindən müəyyən edilmiş inklüziv cəmiyyətin genişləndirilməsi təmayülünə dəstək verməkdir.
Qeyd edək ki, konqres Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə keçiriləcək.
Konqresinin tərəfdaş qismində BP çıxış edir. Tədbir “ACE Group Consultants”, “Art Trio”, “Credo Group” və “CTS Translation” şirkətləri tərəfindən dəstəklənir. Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və Edutainment.az təhsil strukturudur. Konqresə təşkilati dəstək verənlər və tərəfdaşlar arasında “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyidir.

Состоится 2-й Конгресс для Детей с Особенностями Развития “Ferqli Ferdler”
С 15-16 февраля в Центре Гейдара Алиева состоится 2-й Конгресс для Детей с Особенностями Развития “Ferqli Ferdler”. В этом году конгресс посвящен теме Расстройства Аутистического Спектра (РАС).
Конгресс раскроет само понятие аутизма и будет представлен панелями, затрагивающими вопросы образования и дальнейшего трудоустройства людей с РАС, их жизни в семье, интеграции в обществе и т.д. Спикерами конгресса выступят известные международные и азербайджанские специалисты, родители детей с РАС.
В рамках “Ferqli Ferdler” 16 февраля впервые состоится конференция на тему «Прикладной Анализ Поведения». Среди гостей конференции родители детей с РАС, эксперты, педагоги и методисты, психологи и психотерапевты из Великобритании, Греции, Италии, России, США и Турции.
Продюсером конгресса “Ferqli Ferdler” выступает Антонина Стейнберг - руководитель Проекта поддержки людей с РАС.
Цель Конгресса - привлечь внимание общественности к развитию и воспитанию детей с аутизмом, содействовать диалогу между родителями, специалистами и педагогами, а также поддержать заданный государством тренд на расширение инклюзивного общества.
Конгресс для детей с особенностями развития “Fərqli Fərdlər” пройдет при поддержке Центра Гейдара Алиева, а также Министерства Труда и Социальной Защиты Азербайджанской Республики, Государственного Агентства Обязательного Медицинского Страхования, Государственного Комитета Азербайджана по Вопросам Семьи, Женщин и Детей, Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики.
Партнером конгресса “Fərqli Fərdlər” выступает компания «BP». Мероприятие также поддерживается ACE Group Consultants, Art Trio, Credo Group и CTS Translation. Организаторами выступают “Caspian Event Organisers” и образовательная структура Edutainment.az, организационную поддержку оказывает общественное объединение “Birgə və Sağlam”.
Для принятия участие в конгрессе и получения электронного билета необходимо пройти предварительную регистрацию, пройдя по ссылке: https://ferqliferdler.az/ru-register/