Fərqli inkişaf özəllikləri olan uşaqlara həsr olunmuş 2-ci “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək
Fevralın 15-16-da Heydər Əliyev Mərkəzində fərqli inkişaf özəllikləri olan uşaqlara həsr olunmuş 2-ci “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək. Builki tədbir “Autizm spektr pozuntusu” (ASP) mövzusunu əhatə edəcək.
Tədbir çərçivəsində autizm anlayışı bilavasitə izah ediləcək və ASP-dən əziyyət çəkən şəxslərin təhsili, gələcək məşğulluğu, eləcə də ailədə yaşam tərzi, ictimaiyyətə inteqrasiyası və digər məsələləri ehtiva edən panellər təqdim olunacaq. Məruzəçilər qismində tanınmış beynəlxalq və yerli mütəxəssislər, habelə ASP-li uşaqların valideynləri çıxış edəcəklər.
Tədbir çərçivəsində fevralın 16-da xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə ilk dəfə olaraq “Tətbiqi Davranış Analizi” (“ABA”) mövzusunda konfrans keçiriləcək.  Tədbirin qonaqları arasında ASP-li uşaqların valideynləri, ABŞ, Böyük Britaniya, İtaliya, Rusiya, Türkiyə və Yunanıstanı təmsil edən ekspertlər, pedaqoq və metodistlər, psixoloq və psixoterapevtlər yer alacaqlar.
Konqresin prodüseri Asperger sindromlu və autizmli şəxslərin dəstəyinə həsr olunmuş layihənin rəhbəri Antonina Steynberqdir.
Konqresin məqsədi autizmdən əziyyət çəkən uşaqların inkişafı və tərbiyəsi məsələlərinə ictimaiyyətin diqqətini daha çox yönəltmək, valideyn, mütəxəssis və pedaqoqlar arasında dialoq qurmaq və dövlətin tərəfindən müəyyən edilmiş inklüziv cəmiyyətin genişləndirilməsi təmayülünə dəstək verməkdir.
Qeyd edək ki, konqres Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə keçiriləcək.
Konqresinin tərəfdaş qismində BP çıxış edir. Tədbir “ACE Group Consultants”, “Art Trio”, “Credo Group” və “CTS Translation” şirkətləri tərəfindən dəstəklənir. Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və Edutainment.az təhsil strukturudur. Konqresə təşkilati dəstək verənlər və tərəfdaşlar arasında “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyidir.

Baku will host the 2nd Congress for kids with special needs “Ferqli Ferdler”
On February 15-16, the 2nd Congress for kids with special needs “Ferqli Ferdler” will be held at the Heydar Aliyev Center. This year Congress is dedicated to the topic of Autism Spectrum Disorders (ASD).
The Congress will reveal the very concept of autism and will be represented by panels that address the issues of education and further employment of people with ASD, their life in the family, integration in society, etc. The speakers of the congress will be well-known international and Azerbaijani experts, parents of children with ASD.
As part of the “Ferqli Ferdler” congress on the 16th of February, a conference on the topic “Applied Behaviour Analysis” (ABA) will be held for the first time. Among the guests of the event are parents of children with ASD, as well as experts, teachers and methodologists, psychologists and psychotherapists from the UK, Greece, Italy, Russia, the USA and Turkey.
The congress producer is Antonina Steinberg, head of Project for support of people with Aspergers’s syndrome and autism.
The Congress aims to attract the maximum attention from society to the development and parenting of children with autism, to create a dialogue between parents, specialists and teachers, and to support the trend set by the Government to expand an inclusive society.
The congress is supported by the Heydar Aliyev Center, and also by the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan, the State Agency on Mandatory Health Insurance , the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan , Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan.
The “Ferqli Ferdler” congress is supported by BP. Among the partners are ACE Group Consultants, Art Trio, Credo Group и CTS Translation. Organisers of the congress are Caspian Event Organisers and Edutainment.az. “Birge ve Saglam” (“Together and Healthy” ) Public Union provides organisational support to Congress.
To take part in the congress and receive an electronic ticket, pre-register is needed. Link for pre-registration: https://ferqliferdler.az/en-register/