Aprel ayında Bakıda xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr edilmiş konqres keçiriləcək
17-18 aprel tarixlərində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr edilmiş 3-cü “Fərqli Fərdlər” Konqresi keçiriləcək. Builki konqresin fərqli cəhəti ondan ibarətdir ki, tədbirin əhatə etdiyi mövzular daha da genişlənərək, nəinki xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqları, eləcə də böyükləri ehtiva edəcək. Tədbir çərçivəsində əsas diqqət pandemiya ilə əlaqədar ekstremal iş şəraitində, o cümlədən hərbi əməliyyatlarda iştirak edən şəxslərin sosial-psixoloji adaptasiyası probleminə yönəldiləcək. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq, beynəlxalq konqres “onlayn” formatda təşkil olunacaq.
Sayca üçüncü olan bu konqresin məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində əksini tapmış dinamik və inklüziv cəmiyyətin dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş inkişaf təmayülünü dəstəkləməkdir.
Konqres əsnasında Azərbaycan, İsveç, Rusiya və Finlandiyadan mütəxəssislərin iştirakı ilə 5 istiqamətdə müzakirələr aparılacaq:
• Diaqnostika məsələləri (hər ölkə üçün diaqnostika testlərinin unikallığının vacibliyi, uşaq və böyüklərə diaqnoz qoyuluşunda fərq, “autizm” diaqnozunun qoyulması, hiper-diaqnostika təhlükəsi, qidalanma pozuntusu, biopolyar pozuntular, kleptomaniya, DƏHS, disleksiya);
• Diaqnostika, müşayiət və korreksiya üçün mütəxəssisin düzgün seçilməsi;
• Karantin dövründə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaq və böyüklərin həyatı və s.;
• Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların orta məktəbdən sonrakı gələcəyi. Onların ali təhsil ocaqları və iş yerlərindəki gələcək həyatı;
• Xüsusi sessiya - post-travmatik sindrom (PTS). Həlak olmuş əsgərlərin ailələrinə və cəbhədən qayıdan əsgərlərə psixoloji dəstək. Digər PTS halları.
Konqres çərçivəsində seminar və simpoziumların, eləcə də digər tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
“Fərqli Fərdlər” Konqresi “Caspian Event Organisers” şirkətinin və “Edutainment.az” təhsil strukturunun təşəbbüsü ilə təşkil olunur. Həmçinin, konqresin tərəfdaş və dostları arasında Azərbaycan Dövlət Reklam Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyi, “ACE Group Consultants” və “CTS Translation” şirkətləri yer alır. Təşkilatçılar Azərbaycanda inklüziv cəmiyyətin inkişafına dəstək verməkdə maraqlı olan şəxsləri “Fərqli Fərdlər” Konqresinin tərəfdaşlarına qoşulmağa dəvət edir. Təşkilat komitəsi ilə əlaqə üçün e-poçt: [email protected].
“Fərqli Fərdlər” haqqında ən son xəbərləri bizim “Facebook” səhifəmizdən izləyə bilərsiniz (https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress).

The 3rd Congress for people with special needs “Ferqli Ferdler” will be held in April
The 3rd Congress for people with special needs “Ferqli Ferdler” will be held in Baku in 17-18 April. This year’s event will differ with the expanded scope of topics and will be dedicated to both children and adults with special needs. Particular attention will be paid to the problem of socio-psychological adaptation of those individuals who have been working under extreme conditions due to the COVID-19 pandemic, including military operations. The international congress will be held online, owing to the situation with COVID-19.
The 3rd Congress seeks to support the Government-initiated trend of developing an inclusive society based on social justice, which is one of the key features of “Azerbaijan 2030: National Priorities for the socio-economic development”, approved by President Ilham Aliyev.
Discussions will be attended by leading experts from Azerbaijan, Finland, Russia, Sweden will cover the following five areas:
• The issues of diagnosing (the importance of unique tests for diagnosis for each country, differentiation of diagnosis for children and adults, diagnosis of autism, danger of over-diagnosis, eating disorders, bipolar disorders, kleptomania, ADHD, dyslexia)
• How to choose the right specialist for diagnostics, maintenance and correction?
• Life of children and adults with special needs in the isolation period, etc.
• Post-school future of children with special needs; their further life at universities and at work.
• Special session - posttraumatic syndrome (PTSD). Psychological assistance to the families of the fallen soldiers and those soldiers who have recently returned from the battlefield. Other cases of PTSD.
Within the framework of the congress, various seminars, workshops and other events will be held.
The congress is organized on the initiative of Caspian Event Organisers and Edutainment.az. Among the partners and friends of the Congress are the DOST Agency of the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan, State Advertising Agency of the Republic of Azerbaijan, ACE Group Consultants and CTS Translation. The organisers invite everyone interested in supporting the development of an inclusive society in Azerbaijan to join the partners of the Congress “Ferqli Ferdler”. You can contact the Organising Committee at [email protected].
For the latest news about the Congress please visit our Facebook page: https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress.