Aprel ayında Bakıda xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr edilmiş konqres keçiriləcək
17-18 aprel tarixlərində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr edilmiş 3-cü “Fərqli Fərdlər” Konqresi keçiriləcək. Builki konqresin fərqli cəhəti ondan ibarətdir ki, tədbirin əhatə etdiyi mövzular daha da genişlənərək, nəinki xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqları, eləcə də böyükləri ehtiva edəcək. Tədbir çərçivəsində əsas diqqət pandemiya ilə əlaqədar ekstremal iş şəraitində, o cümlədən hərbi əməliyyatlarda iştirak edən şəxslərin sosial-psixoloji adaptasiyası probleminə yönəldiləcək. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq, beynəlxalq konqres “onlayn” formatda təşkil olunacaq.
Sayca üçüncü olan bu konqresin məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində əksini tapmış dinamik və inklüziv cəmiyyətin dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş inkişaf təmayülünü dəstəkləməkdir.
Konqres əsnasında Azərbaycan, İsveç, Rusiya və Finlandiyadan mütəxəssislərin iştirakı ilə 5 istiqamətdə müzakirələr aparılacaq:
• Diaqnostika məsələləri (hər ölkə üçün diaqnostika testlərinin unikallığının vacibliyi, uşaq və böyüklərə diaqnoz qoyuluşunda fərq, “autizm” diaqnozunun qoyulması, hiper-diaqnostika təhlükəsi, qidalanma pozuntusu, biopolyar pozuntular, kleptomaniya, DƏHS, disleksiya);
• Diaqnostika, müşayiət və korreksiya üçün mütəxəssisin düzgün seçilməsi;
• Karantin dövründə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaq və böyüklərin həyatı və s.;
• Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların orta məktəbdən sonrakı gələcəyi. Onların ali təhsil ocaqları və iş yerlərindəki gələcək həyatı;
• Xüsusi sessiya - post-travmatik sindrom (PTS). Həlak olmuş əsgərlərin ailələrinə və cəbhədən qayıdan əsgərlərə psixoloji dəstək. Digər PTS halları.
Konqres çərçivəsində seminar və simpoziumların, eləcə də digər tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
“Fərqli Fərdlər” Konqresi “Caspian Event Organisers” şirkətinin və “Edutainment.az” təhsil strukturunun təşəbbüsü ilə təşkil olunur. Həmçinin, konqresin tərəfdaş və dostları arasında Azərbaycan Dövlət Reklam Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyi, “ACE Group Consultants” və “CTS Translation” şirkətləri yer alır. Təşkilatçılar Azərbaycanda inklüziv cəmiyyətin inkişafına dəstək verməkdə maraqlı olan şəxsləri “Fərqli Fərdlər” Konqresinin tərəfdaşlarına qoşulmağa dəvət edir. Təşkilat komitəsi ilə əlaqə üçün e-poçt: [email protected].
“Fərqli Fərdlər” haqqında ən son xəbərləri bizim “Facebook” səhifəmizdən izləyə bilərsiniz (https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress).

В Баку в апреле пройдет Конгресс для людей с особенностями развития
17-18 апреля состоится 3-й Конгресс для людей с особенностями развития «Ferqli Ferdler». Отличием этого года станет то, что конгресс расширит охват тематик и будет посвящен как детям, так и взрослым с особенностями развития. Особенное внимание будет уделено проблеме социально-психологической адаптации лиц, побывавших в экстремальных условиях деятельности в связи с пандемией, в том числе в военных действиях. Из-за ситуации с коронавирусом международный конгресс пройдет в онлайн формате.
Третий по счету конгресс призван поддержать заданный государством тренд на развитие динамичного, инклюзивного общества, который нашел свое отражение в утвержденном Президентом страны Ильхамом Алиевым документе «Национальные приоритеты социально-экономического развития: Азербайджан 2030».
Обсуждения, в которых примут участие ведущие специалисты из Азербайджана, России, Швеции, Финляндии, будут проходить в пяти направлениях:
• Вопросы диагностики (важность уникальности тестов для диагностики для каждой страны, дифференциация постановки диагноза детям и взрослым, постановка диагноза «аутизм», опасность гипердиагностики, пищевые расстройства, биполярные расстройства, клептомания, СДВГ, дислексия)
• Как правильно подобрать специалиста для диагностики, сопровождения и коррекции?
• Жизнь детей и взрослых (с особенностями) в карантин и т.д.
• Будущее особенных детей после школы. Их дальнейшая жизнь в университете и на работе.
• Специальная сессия - посттравматический синдром. Психологическая помощь семьям погибших солдат, солдатам, вернувшимся с фронта. Другие случаи ПТС.
Также в рамках конгресса будут проводиться различные семинары, симпозиумы и другие мероприятия.
Конгресс «Ferqli Ferdler» организован по инициативе компании Caspian Event Organisers и образовательной структуры Edutainment.az. Среди партнеров и друзей конгресса: Агентство DOST Министерства Труда и Социальной Защиты Азербайджанской Республики, Государственное рекламное агентство Азербайджанской Pеспублики, ACE Group Consultants, CTS Translation. Организаторы приглашают присоединиться к числу партнеров конгресса «Ferqli Ferdler» всех, кто заинтересован в поддержке развития инклюзивного общества в Азербайджане. Связаться с организационным комитетом можно по емайлу [email protected].
Следите за последними новостями Конгресса на нашей странице в Фейсбуке: https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress.