15-16 fevral tarixlərində Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan Uşaqlar üçün 2-ci “Fərqli Fərdlər” Konqresi keçiriləcək
14 fevral 2020
Fevralın 15-16-da Heydər Əliyev Mərkəzində Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan Uşaqlar üçün 2-ci “Fərqli Fərdlər” Konqresi təşkil olunacaq. Bu il konqresin mövzusu autizmdir. “Fərqli Fərdlər” Konqresi ictimaiyyətin diqqətini autizm mövzusuna maksimum dərəcədə yönəltmək və valideyn, mütəxəssis və pedaqoqlar arasında dialoq quraraq, dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş inklüziv cəmiyyətin genişləndirilməsi təmayülünü dəstəkləmək nəzərdə tutulub. Konqresin məruzəçiləri qismində tanınmış beynəlxalq və yerli mütəxəssislər, autizimli uşaqların valideynləri, eləcə də öz həyat və uğur tarixçələrini danışacaq autizm diaqnozlu insanlar çıxış edəcəklər.
15 fevral tarixində konqres “Bilmək və qəbul etmək” paneli ilə öz işinə başlayacaq. Bu panel çərçivəsində öz məruzələri ilə “Konsepsiya” elmi mərkəzinin psixoloqu, autizmli uşağın valideyni və panelin moderatoru Arina Lipkina (Rusiya) - “ASP diaqnozlu uşaqların valideynləri üçün psixoterapiya: psixoloji yardım və tövsiyələr” mövzusunda; kliniki  psixoloq “Açıq ürəklər” fondunun eksperti, uşaqların inkişafı və psixiki sağlamlığı  üzrə mütəxəssis Tatyana Morozova (Rusiya) və uşaq nevroloqu, “Açıq ürəklər” fondunun eksperti, uşaqların inkişafı və psixiki sağlamlığı  üzrə mütəxəssis Svyatoslav Dovbnya  “Effektivliyi sübut olunmuş ASP-li uşaqlar üçün hərtərəfli qayğı proqramı: “Açıq ürəklər” fondunun təcrübə proqramı” mövzusunda çıxış edəcəklər. Panel surdo-tərcümə (işarə dili) ilə müşayiət olunacaq.
Konqres öz işini “Fərqli həyat” paneli ilə davam etdirəcək. Panelin moderatoru “Fərqli Fərdlər” konqresinin prodüseri, ASP diaqnozlu uşaqlara dəstək mərkəzinin rəhbəri, autizmli şəxs Antonina Steynberqdir (Rusiya). Ekspertlər sırasında Moskva Dövlət Universitetinin Böyük elmi işçisi və müəllimi, kimya elmləri namizədi, autizmli şəxs, Aleksey Voskov (Rusiya); Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Beynəlxalq şöbəsinin müdir müavini, autizmli uşağın valideyni, Elnarə Ənsari (Azərbaycan) və autizimli uşaqlar - Orxan Məstəliyev və Ayşə Məmmədli yer alırlar.
Növbəti panel – “İnklüziya və inteqrasiya” – Autizmli uşaq Ayşə Məmmədlinin ssenarisi əsasında (İradə Aslanovanın rəhbərliyi altındakı uşaq teatr qrupunun iştirakı ilə) səhnələşdirilmiş “Zaman maşını” uşaq tamaşasından bir hissə ilə başlayacaq. Panelin eksperti və moderatoru qismində “United Aid For Azerbaijan” təşkilatının təsisçisi Qven Börçel (Böyük Britaniya) “İnklüziya: nəzəriyyədən təcrübəyə” mövzusu ilə çıxış edəcək. Ekspertlər sırasında: Azərbaycanın Beynəlxalq Məktəbinin (TISA) məsləhətçisi, disleksiya diaqnozlu, autizmli uşağın anası Sara Borqerdinq - “Müasir cəmiyyətdə populyar olan neyromüxtəliflik təmayülü”; “İmdad Konsaltinq” şirkətinin təsisçisi və “El kids Baku” proqramının təlimçisinin köməkçisi İmdat Atamov (Azərbaycan) və 11 saylı xüsusi təhsil müəssisəsinin müəllimi, “Ümid var” könüllülər təşkilatının rəhbəri Nazilə Məhərrəmova “İnklüziv cəmiyyət üçün hər kəs bir addım atsın” mövzusu ilə çıxış edəcək.
Autizm diaqnozlu insanlar üçün əlçatan mühitə həsr olunmuş “Hər kəs üçün əlçatan dünya” adlı paneli Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun direktor müavini Elnur Zülfüqarov; ƏSA Teatrının direktoru Nihad Qulamzadə - "İnklüziv cəmiyyətə doğru - ƏSA"; Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin arxeoloji saxsı və farfor fondunun müdiri Fidan Muradəliyeva - “İnklüziv bədii təhsildə pedaqoqun rolu” mövzusunda çıxışı və Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzində müalicə işləri üzrə direktor müavini Afaq Nəsibovanın iştirakı ilə baş tutacaq.
Konqresin ilk iş günü “Ailə. Həyatın başlanğıcı” adlı paneldə ABŞ-ın Ohayo Dövlət Universitetinin fəxri professoru Uilyam Hyuardın (ABŞ) “Ailədə davranış qaydaları” mövzusunda çıxışı və “Edutainment.az” təhsil platformasının və “Business Woman of Azerbaijan” təşkilatının təsisçisi Tatyana Mikayılovayla biznes dialoq ilə yekunlaşacaq.
16 fevral tarixində konqresin proqramına ABA (Applied Behavior Analysis) “Davranışın tətbiqi təhlili” mövzusuna həsr olunmuş konfrans daxildir. ABA-terapiya təhsilin davranış texnologiya və metodlarına əsaslanan və ətraf mühitin davranışa təsir faktorlarını öyrənən, bununla da onu korrektə etməyə imkan verən intensiv təhsil proqramıdır. Konfransın təşkilatçısı “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyidir. “Caspian Event Organisers” şirkəti və “Edutainment.az” təhsil platforması tədbirə təşkilati dəstək verirlər. Konfransın qonaqları arasında autizmli uşaqların valideynləri, ekspertlər, pedaqoq və metodistlər, psixoloq və psixoterapevtlər yer alırlar. Konfrans çərçivəsində “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təsisçisi,  autizmli uşağın anası Aytən Eynalova, həmçinin ABŞ-ın Ohayo Dövlət Universitetinin fəxri professoru Uilyam Hyuard - “Tətbiqi davranış təhlili: autizmli uşaqların və ailələrin həyatını yaxışılaşdırmaq üçün ailəcanlı və xeyirxah elm”; “BACB” təşkilatının beynəlxalq inkişaf üzrə direktoru Nil Martin (Böyük Britaniya) - “Autizm üzrə davranışın tətbiqi təhlili və davranışa müdaxilə”; Biruni Universitetində Professor, BBA şirkətinin icraçi direktoru Binyamin Birkan (Türkiyə) - “Autizmli uşaqları təlimatlandırmanın elmi şəkildə əsaslandırılmış metodları”; kliniki psixoloq, professor Angeliki Gena (Yunanıstan) - “Autizmli uşaqlar üçün inklüziya”; “SIACSA” təşkilatının vitse-prezidenti, BCBA, M.S.ED klinik mərkəzinin direktoru Lorenzo Todone (İtaliya) - “Autizmli uşaqlarda marağın artırılmasının vacibliyi, onların maraqlarını şaxələndirmə və genişləndirmə praktikaları”; fəlsəfə doktoru, təlim üzrə rəhbər, BCBA, LBA Canet Tvayman (ABŞ) - “Təhsili yaxşılaşdırmaq üçün akustik (audio) təlimatdan istifadə”; Bir addım irəli” АВА layihəsinin rəhbəri, BCBA kateqoriyalı analitiklər kursunun müəllifi və pedaqoq Yekaterina Jestkova (Rusiya) - “Nümunələrlə davranış qaydaları” mövzuları ilə çıxış edəcəklər.
Konqres zamanı autizmli insanlar üçün əlverişli şərait yaratmaq məqsədi ilə bir sıra şərait yaradılıb:
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün istirahət zonası (2-ci mərtəbə, otaq №6)
∙ Uşaq zonası (2-ci mərtəbə, otaq №3)
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün özəl identifikasiya elementləri
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün ayrılmış özəl keçid xətti (qeydiyyat, kofe-breyk və nahar
zamanı)
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün müşayiət
∙ Xüsusi naviqasiya
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün davamlı qidalanma
∙ İlk paneldə eşitmə məhdudiyyətli şəxslər üçün işarə dili
Keçənilki konqresdən sonra alınan çoxsaylı sorğuları nəzərə alaraq bu il xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərin sosial və təhsil məsələləri ilə əlaqədar sualları cavablandırmaq üçün “Fərqli Fərdlər”də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyinin stendləri yerləşəcək.
“Fərqli Fərdlər” konqresi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Heydər Əliyev Mərkəzinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət komitəsinin, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, “Regional inkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB)  dəstəyi ilə keçirilir.
Bu il konqresin işinə RİİB könüllüləri də kömək edəcəklər. Konqresin gedişatında könüllülər digər beynəlxalq tədbirlərdə də istifadə edə biləcəkləri konkret bilik, dəyərli təcrübə və bacarıqlar əldə edəcəklər.
"Fərqli Fərdlər" Konqresinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” (ceo.az) şirkəti və “Edutainment.az” təhsil strukturudur. Konqresə təşkilati dəstək verənlər və tərəfdaşlar arasında “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi də yer alır.  “Caspian Event Organisers” şirkəti üçün "Fərqli Fərdlər" konqresi sosial layihədir. Şirkətin tərəfdaş və sponsorları sahəsində yığılmış bütün vəsaitlər autizimli uşaqlara dəstək məqsədi ilə “Birgə və sağlam” İctimai Birliyinə təqdim olunur. Həmçinin konqresin rəsmi saytında ianə vasitəsi ilə autizmli uşaqların reabilitasiyasına dəstək olmaq üçün xüsusi xana yaradılıb (https://ferqliferdler.az/az-makedonation/).
“Fərqli Fərdlər” konqresinin baş tərəfdaşı qismində “BP” şirkəti çıxış edir. Tədbir həmçinin “Holcim Azerbaijan”, “BestComp Group”, “ACE Group Consultants”, “Art Trio”, “Credo Group”, “CTS Translation”, “Maxoffset”, “Konfrans Services”, “158taxi”, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyi və Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzi kimi şirkət və strukturlar tərəfindən dəstəklənir.
Konqresin fəaliyyətini “Fərqli Fərdlər”in rəsmi sayt (www.ferqliferdler.az) və Facebook səhifəsində izləmək olar: https://www.facebook.com/FerqliFerdler/

On 15-16 February, the 2nd Congress for Kids with Special Needs “Ferqli Ferdler” will be held
On 15-16 February, the 2nd Congress for Kids with Special Needs “Ferqli Ferdler” will held at the Heydar Aliyev Center. This year, the theme of the congress is autism. “Ferqli Ferdler” is designed to draw the maximum attention of society to the topic of autism, to create a dialogue between parents, specialists and educators, and to support the trend set by the Government to expand an inclusive society. The speakers of the Congress are well-known international and Azerbaijani specialists, parents of children with autism, as well as people with autism who will tell their life and success stories.
On the 15th of February, the congress begins its work with the “Know and Accept” panel, as part of which presentations will be made by: Psychologist in Science Center “Concept”, mother of a child with autism and moderator of the session Arina Lipkina (Russia) - “Psychological counselling / psychotherapy for parents of children with ASD: psychological assistance and recommendations”; Clinical Psychologist, expert of the “Naked Heart” Foundation, Specialist in Development and Mental Health of Children Tatiana Morozova (Russia) and Paediatric neurologist, expert of the “Naked Heart” Foundation, specialist on development and mental health of children Svyatoslav Dovbnya (Russia) on topic  “A comprehensive programme of assistance for children with ASD with proven effectiveness: experience of the Naked Heart
Foundation programmes”. The panel is accompanied by sign language translation.
The work of the Congress will continue with the “Special life” panel. The panel is moderated by the producer of the Congress “Ferqli Ferdler”, Head of Project for support of people with Aspergers’s syndrome and autism, person with autism, Antonina Steynberg (Russia). Experts of the panels are Senior Researcher and Lecturer, Moscow State University, Ph.D. in Chemistry, person with autis, Aleksey Voskov (Russia); Deputy Head of International Relations Department Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan Elnara Ansari (Azerbaijan). Kids with autism Orkhan Mastaliev and Aisha Mammadli also participating at this panel.
The next panel - “Inclusion and integration” will begin with an excerpt from the children’s play “The Time Machine” according to the script of a girl with autism - Aisha Mammadli, with the participation of the children’s theatre group, Stage Director Irada Aslanova. Moderator of this panel is Gwen Burchell, Founder of United Aid for Azerbaijan (UK) – “Inclusion: From theory to practice”. Experts are Sarah Borgerding, Azerbaijan International School, teacher, mother of a child with autism, a person with dyslexia (UK) - “Neurodiversity in the Mainstream”; Imdat Atamov, Founder of Imdat Consalting Company, trainer assistant in “EI kids Baku” programme (Azerbaijan); Nazilya Maharramova, Teacher at special educational school number 11, head of the volunteer organisation “Ümid var” (Azerbaijan) - “Let everyone take a step towards an inclusive community”.
The panel “World available for everyone”, dedicated to an accessible environment for people with autism, will be held with the participation of the Deputy CEO of the Heydar Aliyev International Airport, Elnur Zulfugarov; “ESA” (“ƏSA”) Inclusive Theatre Director, Nihad Gulamzade - “Towards an inclusive society – ƏSA”; Head of the Department of Archaeological Ceramics and Porcelain of the Fund of the Azerbaijan National Museum of Art, Fidan Muradalieva - “The role of teachers in inclusive art education”; Deputy Director in the National Centre for Haematology and Transfusiology, Afag Nasibova.
The first day of the congress will end with the panel “Family. Beginning of life” by a Professor Emeritus, Ohio State University, William Heward (USA) on the topic “Improving parent-child interactions: contingency contracting for families” and business dialogue between Mr. William Heward and Founder of the educational platform Edutainment.az and “Business Woman of Azerbaijan”, Tatyana Mikailova.
The conference programme on the 16th of February includes a conference on the topic “Applied Behaviour Analysis”. ABA therapy is an intensive training programme that is based on behavioural technology and teaching methods, and studies the influence of environmental factors on behaviour, thereby allowing it to be corrected. The organiser of the conference is the “Birge ve Saglam” Public Union. Organisational support is provided by CEO and the educational structure  Edutainment.az. Among the guests of the conference are parents of children with autism, experts, teachers and methodologists, psychologists and psychotherapists, among whom Ayten Einalova, Founder of the “Birge ve Saglam” society, mother of a child with autism (Azerbaijan); William Heward, Professor Emeritus, The Ohio State University (USA): “Applied Behaviour Analysis: A big hearted science for improving the quality of life for children with autism and their families”; Neil Martin, Ph.D, BCBA-D, Director of International Development for BACB (UK): “Applied Behavior analysis and Behavioral Intervention for Autism”; Binyamin Birkan, Professor Biruni University, BBA Executive Director (Turkey): “Science Base Teaching Methods for Children with Autism”; Angeliki Gena, Clinical Psychologist, Professor (Greece): “Inclusion for Children with autism”; Lorenzo Todone, BCBA, M.S.ED, Vice-president SIACSA, Director of the Centro APP (Italy): “The Importance of Development of Interest in Children with Autism: practices to diversify and expanding their interests”; Janet Twyman, Ph.D., BCBA, LBA, Chief Learning Scientist, blast, (USA): “Using Acoustical Guidance to Improve Learning”; Ekaterina Zhestkova, Head of ABA project “Step Up ABA”, Author and teacher at the Board Certified Behaviour Analysis (BCBA) course, Russia: “Behavioural contracts with examples”.
In order to create a favourable environment for people with special needs at the congress the organisers provide following:
∙ Rest zone for the people with special needs (1st floor, room №6)
∙ Сhildren’s area (1st floor, room №3)
∙ Special identification elements
∙ The personnel passing line for people with special needs (during registration, coffee break and
lunch)
∙ The personnel to accompany people with special needs
∙ Special navigation
∙ The availability of food for people with special needs during the congress
∙ Sign language interpreters for hearing impaired people with special needs
Considering the numerous requests received after last year’s congress regarding social issues and the issue of education, this year the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the DOST Agency of the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan participate at the congress with stands where their representatives will answer questions from participants of the congress.
The congress is supported by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, the State Agency on Mandatory Health Insurance, the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan and Regional Development Public Union.
This year, volunteers of this Union will assist in the work of the congress. During the сongress the volunteers will receive certain knowledge, invaluable experiences and skills that they will be able to use in other international events.
Organisers of the congress are Caspian Event Organisers (www.ceo.az) and Edutainment.az. “Birge ve saglam” Public Union provides organisational support to Ferqli Ferdler. For Caspian Event Organisers this congress is a social project. All funds raised through partners and sponsors will be donated to the “Birge ve saglam” Public Union to support children with autism. Also, the “donation” section was created on the official website of the congress, through which the proceeds will go to support and rehabilitation of children with autism (https://ferqliferdler.az/en-makedonation/).
The General Partner of the Ferqli Ferdler is BP. The Congress is also supported by companies and structures such as Holcim Azerbaijan, BestComp Group, ACE Group Consultants, Art Trio, Credo Group, CTS Translation, Maxoffset, Konfrans Services, 158taxi, the DOST Agency of the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan and National Hematology and Transfusion Center.
All detailed information about the work of the Ferqli Ferdler is available on its official website (www.ferqliferdler.az) and Facebook page: https://www.facebook.com/FerqliFerdler/