15-16 fevral tarixlərində Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan Uşaqlar üçün 2-ci “Fərqli Fərdlər” Konqresi keçiriləcək
14 fevral 2020
Fevralın 15-16-da Heydər Əliyev Mərkəzində Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan Uşaqlar üçün 2-ci “Fərqli Fərdlər” Konqresi təşkil olunacaq. Bu il konqresin mövzusu autizmdir. “Fərqli Fərdlər” Konqresi ictimaiyyətin diqqətini autizm mövzusuna maksimum dərəcədə yönəltmək və valideyn, mütəxəssis və pedaqoqlar arasında dialoq quraraq, dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş inklüziv cəmiyyətin genişləndirilməsi təmayülünü dəstəkləmək nəzərdə tutulub. Konqresin məruzəçiləri qismində tanınmış beynəlxalq və yerli mütəxəssislər, autizimli uşaqların valideynləri, eləcə də öz həyat və uğur tarixçələrini danışacaq autizm diaqnozlu insanlar çıxış edəcəklər.
15 fevral tarixində konqres “Bilmək və qəbul etmək” paneli ilə öz işinə başlayacaq. Bu panel çərçivəsində öz məruzələri ilə “Konsepsiya” elmi mərkəzinin psixoloqu, autizmli uşağın valideyni və panelin moderatoru Arina Lipkina (Rusiya) - “ASP diaqnozlu uşaqların valideynləri üçün psixoterapiya: psixoloji yardım və tövsiyələr” mövzusunda; kliniki  psixoloq “Açıq ürəklər” fondunun eksperti, uşaqların inkişafı və psixiki sağlamlığı  üzrə mütəxəssis Tatyana Morozova (Rusiya) və uşaq nevroloqu, “Açıq ürəklər” fondunun eksperti, uşaqların inkişafı və psixiki sağlamlığı  üzrə mütəxəssis Svyatoslav Dovbnya  “Effektivliyi sübut olunmuş ASP-li uşaqlar üçün hərtərəfli qayğı proqramı: “Açıq ürəklər” fondunun təcrübə proqramı” mövzusunda çıxış edəcəklər. Panel surdo-tərcümə (işarə dili) ilə müşayiət olunacaq.
Konqres öz işini “Fərqli həyat” paneli ilə davam etdirəcək. Panelin moderatoru “Fərqli Fərdlər” konqresinin prodüseri, ASP diaqnozlu uşaqlara dəstək mərkəzinin rəhbəri, autizmli şəxs Antonina Steynberqdir (Rusiya). Ekspertlər sırasında Moskva Dövlət Universitetinin Böyük elmi işçisi və müəllimi, kimya elmləri namizədi, autizmli şəxs, Aleksey Voskov (Rusiya); Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Beynəlxalq şöbəsinin müdir müavini, autizmli uşağın valideyni, Elnarə Ənsari (Azərbaycan) və autizimli uşaqlar - Orxan Məstəliyev və Ayşə Məmmədli yer alırlar.
Növbəti panel – “İnklüziya və inteqrasiya” – Autizmli uşaq Ayşə Məmmədlinin ssenarisi əsasında (İradə Aslanovanın rəhbərliyi altındakı uşaq teatr qrupunun iştirakı ilə) səhnələşdirilmiş “Zaman maşını” uşaq tamaşasından bir hissə ilə başlayacaq. Panelin eksperti və moderatoru qismində “United Aid For Azerbaijan” təşkilatının təsisçisi Qven Börçel (Böyük Britaniya) “İnklüziya: nəzəriyyədən təcrübəyə” mövzusu ilə çıxış edəcək. Ekspertlər sırasında: Azərbaycanın Beynəlxalq Məktəbinin (TISA) məsləhətçisi, disleksiya diaqnozlu, autizmli uşağın anası Sara Borqerdinq - “Müasir cəmiyyətdə populyar olan neyromüxtəliflik təmayülü”; “İmdad Konsaltinq” şirkətinin təsisçisi və “El kids Baku” proqramının təlimçisinin köməkçisi İmdat Atamov (Azərbaycan) və 11 saylı xüsusi təhsil müəssisəsinin müəllimi, “Ümid var” könüllülər təşkilatının rəhbəri Nazilə Məhərrəmova “İnklüziv cəmiyyət üçün hər kəs bir addım atsın” mövzusu ilə çıxış edəcək.
Autizm diaqnozlu insanlar üçün əlçatan mühitə həsr olunmuş “Hər kəs üçün əlçatan dünya” adlı paneli Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun direktor müavini Elnur Zülfüqarov; ƏSA Teatrının direktoru Nihad Qulamzadə - "İnklüziv cəmiyyətə doğru - ƏSA"; Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin arxeoloji saxsı və farfor fondunun müdiri Fidan Muradəliyeva - “İnklüziv bədii təhsildə pedaqoqun rolu” mövzusunda çıxışı və Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzində müalicə işləri üzrə direktor müavini Afaq Nəsibovanın iştirakı ilə baş tutacaq.
Konqresin ilk iş günü “Ailə. Həyatın başlanğıcı” adlı paneldə ABŞ-ın Ohayo Dövlət Universitetinin fəxri professoru Uilyam Hyuardın (ABŞ) “Ailədə davranış qaydaları” mövzusunda çıxışı və “Edutainment.az” təhsil platformasının və “Business Woman of Azerbaijan” təşkilatının təsisçisi Tatyana Mikayılovayla biznes dialoq ilə yekunlaşacaq.
16 fevral tarixində konqresin proqramına ABA (Applied Behavior Analysis) “Davranışın tətbiqi təhlili” mövzusuna həsr olunmuş konfrans daxildir. ABA-terapiya təhsilin davranış texnologiya və metodlarına əsaslanan və ətraf mühitin davranışa təsir faktorlarını öyrənən, bununla da onu korrektə etməyə imkan verən intensiv təhsil proqramıdır. Konfransın təşkilatçısı “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyidir. “Caspian Event Organisers” şirkəti və “Edutainment.az” təhsil platforması tədbirə təşkilati dəstək verirlər. Konfransın qonaqları arasında autizmli uşaqların valideynləri, ekspertlər, pedaqoq və metodistlər, psixoloq və psixoterapevtlər yer alırlar. Konfrans çərçivəsində “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təsisçisi,  autizmli uşağın anası Aytən Eynalova, həmçinin ABŞ-ın Ohayo Dövlət Universitetinin fəxri professoru Uilyam Hyuard - “Tətbiqi davranış təhlili: autizmli uşaqların və ailələrin həyatını yaxışılaşdırmaq üçün ailəcanlı və xeyirxah elm”; “BACB” təşkilatının beynəlxalq inkişaf üzrə direktoru Nil Martin (Böyük Britaniya) - “Autizm üzrə davranışın tətbiqi təhlili və davranışa müdaxilə”; Biruni Universitetində Professor, BBA şirkətinin icraçi direktoru Binyamin Birkan (Türkiyə) - “Autizmli uşaqları təlimatlandırmanın elmi şəkildə əsaslandırılmış metodları”; kliniki psixoloq, professor Angeliki Gena (Yunanıstan) - “Autizmli uşaqlar üçün inklüziya”; “SIACSA” təşkilatının vitse-prezidenti, BCBA, M.S.ED klinik mərkəzinin direktoru Lorenzo Todone (İtaliya) - “Autizmli uşaqlarda marağın artırılmasının vacibliyi, onların maraqlarını şaxələndirmə və genişləndirmə praktikaları”; fəlsəfə doktoru, təlim üzrə rəhbər, BCBA, LBA Canet Tvayman (ABŞ) - “Təhsili yaxşılaşdırmaq üçün akustik (audio) təlimatdan istifadə”; Bir addım irəli” АВА layihəsinin rəhbəri, BCBA kateqoriyalı analitiklər kursunun müəllifi və pedaqoq Yekaterina Jestkova (Rusiya) - “Nümunələrlə davranış qaydaları” mövzuları ilə çıxış edəcəklər.
Konqres zamanı autizmli insanlar üçün əlverişli şərait yaratmaq məqsədi ilə bir sıra şərait yaradılıb:
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün istirahət zonası (2-ci mərtəbə, otaq №6)
∙ Uşaq zonası (2-ci mərtəbə, otaq №3)
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün özəl identifikasiya elementləri
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün ayrılmış özəl keçid xətti (qeydiyyat, kofe-breyk və nahar
zamanı)
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün müşayiət
∙ Xüsusi naviqasiya
∙ Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün davamlı qidalanma
∙ İlk paneldə eşitmə məhdudiyyətli şəxslər üçün işarə dili
Keçənilki konqresdən sonra alınan çoxsaylı sorğuları nəzərə alaraq bu il xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərin sosial və təhsil məsələləri ilə əlaqədar sualları cavablandırmaq üçün “Fərqli Fərdlər”də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyinin stendləri yerləşəcək.
“Fərqli Fərdlər” konqresi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Heydər Əliyev Mərkəzinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət komitəsinin, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, “Regional inkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB)  dəstəyi ilə keçirilir.
Bu il konqresin işinə RİİB könüllüləri də kömək edəcəklər. Konqresin gedişatında könüllülər digər beynəlxalq tədbirlərdə də istifadə edə biləcəkləri konkret bilik, dəyərli təcrübə və bacarıqlar əldə edəcəklər.
"Fərqli Fərdlər" Konqresinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” (ceo.az) şirkəti və “Edutainment.az” təhsil strukturudur. Konqresə təşkilati dəstək verənlər və tərəfdaşlar arasında “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi də yer alır.  “Caspian Event Organisers” şirkəti üçün "Fərqli Fərdlər" konqresi sosial layihədir. Şirkətin tərəfdaş və sponsorları sahəsində yığılmış bütün vəsaitlər autizimli uşaqlara dəstək məqsədi ilə “Birgə və sağlam” İctimai Birliyinə təqdim olunur. Həmçinin konqresin rəsmi saytında ianə vasitəsi ilə autizmli uşaqların reabilitasiyasına dəstək olmaq üçün xüsusi xana yaradılıb (https://ferqliferdler.az/az-makedonation/).
“Fərqli Fərdlər” konqresinin baş tərəfdaşı qismində “BP” şirkəti çıxış edir. Tədbir həmçinin “Holcim Azerbaijan”, “BestComp Group”, “ACE Group Consultants”, “Art Trio”, “Credo Group”, “CTS Translation”, “Maxoffset”, “Konfrans Services”, “158taxi”, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyi və Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzi kimi şirkət və strukturlar tərəfindən dəstəklənir.
Konqresin fəaliyyətini “Fərqli Fərdlər”in rəsmi sayt (www.ferqliferdler.az) və Facebook səhifəsində izləmək olar: https://www.facebook.com/FerqliFerdler/

15-16 февраля в пройдет 2-й Конгресс для Детей с Особенностями Развития Ferqli Ferdler
15-16 февраля в  Центре Гейдара Алиева пройдет 2-й Конгресс для Детей с Особенностями Развития Ferqli Ferdler. В этом году темой “Ferqli Ferdler” является аутизм. Конгресс призван привлечь максимальное внимание общества к теме аутизма, создать диалог между родителями, специалистами и педагогами и поддержать заданный государством тренд на расширение инклюзивного общества. Спикерами конгресса выступают известные международные и азербайджанские специалисты, родители детей с аутизмом, а также люди с аутизмом, которые расскажут истории своей жизни и успехов.
15 февраля конгресс начинает свою работу панелью «Знать и принимать». В рамках этой панели с докладами выступят: психолог научного центра “Концепция“, мама ребенка с аутизмом, а также модератор панели Арина Липкина (Россия) - «Психотерапия для родителей, которые воспитывают детей с РАС: психологическая помощь, рекомендации»; клинический психолог, эксперт Фонда «Обнаженные сердца», специалист по вопросам развития и психического здоровья детей, Татьяна Морозова (Россия) и детский невролог, эксперт Фонда «Обнаженные сердца», специалист по вопросам развития и психического здоровья детей, Святослав Довбня (Россия) выступят с темой «Комплексная программа помощи для детей с РАС с доказанной эффективностью: опыт программ фонда «Обнаженные Сердца». Панель сопровождается сурдопереводом (язык жестов).
Работа конгресса продолжится панелью «Особенная жизнь». Модератором панели выступает продюсер конгресса «Ferqli Ferdler», руководитель проекта поддержки людей с синдромом Аспергера, человек с аутизмом, Антонина Стейнберг (Россия). Среди экспертов: старший научный сотрудник и преподаватель Московского Государственного Университета, кандидат химических наук, человек с аутизмом, Алексей Восков (Россия); заместитель начальника международного отдела Министерства Труда и Социальной Защиты Населения Азербайджанской Республики, мама ребенка с аутизмом, Эльнара Ансари (Азербайджан), а также дети с аутизмом - Орхан Масталиев и Айша Маммедли.
Следующая панель - «Инклюзия и интеграция» начнется с отрывка из детского спектакля «Машина времени» по сценарию девочки с аутизмом -  Айши Маммедли при участии детской театральной группы под руководством Ирады Аслановой. Экспертом и модератором панели выступает учредитель United Aid For Azerbaijan Гвен Берчелл (Великобритания). Среди экспертов также педагог международной школы Азербайджана (TISA), мама ребенка с аутизмом, человек с дислексией, Сара Боргердинг (Великобритания); учредитель компании Imdat Consalting и ассистент тренера по программе «ЭИ дети Баку», Имдат Атамов (Азербайджан); педагог в специальной образовательной школе №11 и руководитель волонтерской организации «Ümid var», Назиля Магеррамова (Азербайджан) с темой “Пусть каждый сделает шаг для инклюзивного общества”.
Панель «Мир, доступный для всех», посвященная доступной среде для людей с аутизмом, состоится при участии заместителя директора Международного аэропорта Гейдар Алиев, Эльнура Зульфугарова; директора инклюзивного театра «ƏSA», Нихада Гуламзаде с докладом на тему «ƏSA – на пути к инклюзивному обществу»; заведующей отделом Археологической керамики и фарфора Фонда Азербайджанского Национального Музея Искусств Фидан Мурадалиевой - «Роль педагога в инклюзивном художественном образовании»; заместителя директора по лечебной части Национального Центра гематологии и трансфузиологии Национального Центра гематологии и трансфузиологии, Афаг Насибовой.
Завершит первый день конгресса панель «Семья. Начало жизни» выступлением почетного профессора Государственного Университета штата Огайо, Уильяма Хьюарда, (США) на тему «Улучшение взаимодействия между родителями и детьми: заблаговременные контракты для семей» и бизнес диалогом между господином Хьюрдом и основателем образовательной платформы Edutainment.az и «Business Woman of Azerbaijan» Татьяной Микаиловой.
16 февраля в рамках Ferqli Ferdler состоится конференция на тему ABA (Applied Behavior Analysis) «Прикладной Анализ Поведения». АВА‑терапия - это интенсивная обучающая программа, которая основывается на поведенческих технологиях и методах обучения и изучает влияние факторов окружающей среды на поведение, тем самым позволяя корректировать его. Организатором конференции является общественное объединение Birge ve Saglam. Организационную поддержку оказывает компания CEO и образовательная структура Edutainment.az.
Среди гостей конференции родители детей с аутизмом, эксперты, педагоги и методисты, психологи и психотерапевты. Среди участников конференции Айтен Эйналова, основатель общества «Birge ve Saglam» (Азербайджан); Уильям Хьюард, Почетный Профессор Государственного Университета штата Огайо - «Прикладной анализ поведения: сердечная и доброжелательная наука для улучшения жизни детей с аутизмом и их семей», Нил Мартин, директор Международного Развития BACB (Великобритания) с докладом на тему «Прикладной анализ поведения по аутизму и вмешательство в поведение»; Биньямин Биркан, профессор Университета Бируни, исполнительный директор в компании BBA (Турция) - «Научно-обоснованные методы обучения детей с аутизмом»; Ангелики Гена, клинический психолог, профессор (Греция) - «Инклюзия для детей с аутизмом»; Лоренцо Тодоне, вице-президент SIACSA, директор клинического центра, BCBA, M.S.ED (Италия) - «Важность повышения интереса у детей с аутизмом, практики для диверсификации и расширения их интересов»; Джанет Твайман, доктор философии, глава по обучению, BCBA, LBA (США) - «Использование акустического (аудио) руководства для улучшения обучения»; Екатерина Жесткова, руководитель АВА проекта «Шаг вперед», автор и преподаватель курса обучения аналитиков поведения уровня ВСВА (Россия) -  «Поведенческие договоренности на примерах».
В целях создания благоприятной среды для людей с аутизмом во время конгресса создан ряд условий, среди которых:
• Зона отдыха для людей с особенностями развития (2-ой этаж, комната №6)
• Детская зона (2-ой этаж, комната №3)
• Cпециальные опознавательные элементы для людей с особенностями развития
• Выделенные линии для людей с особенностями развития (на регистрации, во время кофе
брейка и обеда)
• Сопровождающие для людей с особенностями развития
• Специальная навигация
• Постоянное питание для людей с особенностями развития
• Сурдоперевод для слабослышащих людей с особенностями развития в первой панели
Учитывая многочисленные запросы, полученные после прошлогоднего конгресса касательно социальных вопросов и вопросом образования, в этом году Министерство Образования Азербайджанской Республики и Агентство DOST Министерства Труда и Социальной Защиты Азербайджанской Республики выступают на конгрессе со стендами, где их представители ответят на вопросы участников конгресса.
Ferqli Ferdler проходит при поддержке Министерства Образования Азербайджанской Республики, Министерства Социальной Защиты и Труда Азербайджанской Республики, Центра Гейдара Алиева, Государственного Агентства Обязательного Медицинского Страхования и Государственного Комитета Азербайджана по Вопросам Семьи, Женщин и Детей и Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA), Общественное объединение «Региональное развитие».
В этом году волонтеры (RİİB) также помогут в работе конгресса. Во время конгресса волонтеры получат определенные знания, бесценный опыт и навыки, которыми они смогут воспользоваться и в других международных мероприятиях.
Организаторами конгресса "Ferqli Ferdler" выступают компания Caspian Event Organisers (ceo.az) и образовательная структура Edutainment.az. Организационную поддержку конгрессу оказывает общественное объединение “Birge ve Saglam”. Для компании Caspian Event Organisers данный конгресс является социальным проектом. Все средства, собранные благодаря партнерам и спонсорам будут переданы общественному объединению “Birge ve Saglam” с целью поддержки детей с аутизмом. Также на официальном сайте конгресса был создан отдел «пожертвование», через который вырученные средства пойдут на поддержку и реабилитацию детей с аутизмом (https://ferqliferdler.az/ru-makedonation/).
Основным партнером конгресса Ferqli Ferdler выступает компания «BP». Мероприятие также поддерживается такими компаниями и структурами, как Holcim Azerbaijan, BestComp Group, ACE Group Consultants, Art Trio, Credo Group, CTS Translation, Maxoffset, Konfrans Services, 158taxi, Агентство DOST Министерства Труда и Социальной Защиты Азербайджанской Республики и Научно-исследовательский институт гематологии и трансфизиологии. Организаторами конгресса Ferqli Ferdler выступают компания Caspian Event Organisers и образовательная структура Edutainment.az, организационную поддержку оказывает общественное объединение Birge ve Saglam.