2015-ci ilin sərgilərində dünyanın 65 ölkəsini təmsil edən 1883 şirkət iştirak etmişdir
Cari ilin dekabr ayında Azərbaycanda növbəti sərgi və konfranslar mövsümü uğurla başa çatdı. 2015-ci il ərzində Xəzəryanı regionun aparıcı sərgi şirkəti olan “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group Plc.” şirkəti birlikdə 17 ixtisaslaşdırılmış sərgi və konfrans təşkil etmişlər. “Iteca Caspian” şirkətinin keçirdiyi bütün tədbirlərə dövlət strukturları tərəfindən yaxından dəstək göstərilir. Belə ki, ölkə başçısı bir sıra sərgiləri, o cümlədən “AITF”, “WorldFood Azerbaijan”, “Caspian Oil and Gas” və “Bakutel” sərgilərini ziyarət etmiş və bir sıra sərgilərin iştirakçılarına salamlama məktubu ünvanlamışdır. Həmçinin, bu sərgiləri Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Artur Rasi-zadə, eləcə də Azərbaycan Respublikasının müvafiq sənaye nazirləri və nazir müavinləri ziyarət etmişlər.
2015-ci ildə keçirilən sərgiləri xarici ölkələri təmsil edən 70-dən çox yüksək rütbəli qonaq, o cümlədən London şəhərinin lord-meri cənab Alan Yarrou, Polşanın baş naziri cənab Yanuş Pexoçinski, İraqın neft naziri cənab Adil Əbdülmehdi Həsən Şuber, Belarus Respublikasının baş nazir müavini cənab Vladimir İliç Semaşko, Rusiya Federasiyasının sənaye və ticarət nazirinin müavini cənab Sergey Çıb, Belarus Respublikası səhiyyə nazirinin müavini cənab Valeri Şevçuk, Litva kənd təsərrüfatı nazirinin müavini cənab Vilius Martuseviçus, “Bulgargaz EAD” şirkətinin icraçı direktoru cənab Petyo İvanov, “Petronas” (Malayziya) şirkətinin prezidenti və icraçı direktoru cənab Van Zulkifli Van Ariffin, “TeliaSonera Eurasia” şirkətinin prezidenti cənab Per Emil Nilson, “Arianespace” şirkətinin rəhbəri və icraçı direktoru cənab Stefan İsrail və başqaları ziyarət ediblər.
2015-ci ildə Bakı şəhəri öz danılmaz beynəlxalq nüfuzunu - regionun işgüzar mərkəzi olduğunu təsdiq etdi. 2015-ci ilin sərgilərində dünyanın 65 ölkəsini təmsil edən 1883 şirkət, habelə Azərbaycan və yaxın ölkələrdən 45 mindən artıq ziyarətçi iştirak etmişdir. Sevindirici haldır ki, ümumi ekspozisiya sahəsinin təxminən 40%-ni yerli şirkətlərin stendləri tuturdu. 2015-ci ildə dünyanın 28 ölkəsi – Almaniya, Argentina, Avstraliya, Belarus, BƏƏ, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Gürcüstan, Dominikan Respublikası, Hindistan, Fransa, İran, İtaliya, İspaniya, İsrail, Çin, Latviya, Litva, Malayziya, Mərakeş, Maldiv Adaları, Monteneqro, Polşa, Rusiya, Sloveniya, Tailand, Türkiyə və Çexiya milli qruplarla iştirak etmişdir.
Sərgilərdə təmsil olunan şirkətlərin sayına görə Türkiyə, Rusiya Federasiyası və İtaliya müvafiq olaraq birinci, ikinci və üçüncü yerləri tutur. Bu ölkələrin beynəlxalq sərgilərdə iştirak xərclərinin qismən subsidiyalaşdırılması üzrə dövlət proqramına Azərbaycan sərgilərinin də daxil edilməsi bu fəallığa şərait yaradır.
2015-ci ildə layihələrin uğurla həyata keçirilməsində tərəfdaş və sponsorların da rolu mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Belə ki, bu il sponsorlar qismində ARDNŞ, “BP”, Qazax Sement Zavodu, “NB Group”, “Eurodesign”, “Bakcell”, “Stadler”, “Baker Hughes”, “Türkiye Petrolleri”, “Bos Shelf”, “AZFEN J.V.”, “Azeri M-I Drilling”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “Caspian Pipe Coatings”, “Global Energy”, “RusNeft”, “Tekfen Construction”, “Inpex”, “Caspian Geophysical”, “Cross Caspian”, “Chelpipe”, “Dentons”, “Integraph”, “Nobel Oil Upstream”, “Schlumberger”, “Socar AQŞ”, “SOCAR Polymer”, “TAP” və “Total” şirkətləri, eləcə də Ukrayna Beynəlxalq Hava Yolları çıxış edib. 2015-ci ildə “Iteca Caspian” şirkəti tərəfindən təşkil olunan sərgilərin tərəfdaşları arasında “SafeLife” (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş) və “Greenwich Travel Club” (rəsmi turoperator) şirkətləri, “Jumeirah Bilgah Beach Hotel Baku” və  “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), habelə “AzExpoMontage” (rəsmi montajçı) və Bakı Ekspo Mərkəzi yer alır.
Bütün bu müddət ərzində sərgilərin mühüm innovativ məqamları “Yeni məhsul” kataloqunda öz əksini tapıb. Bir çox iştirakçılar yeni məhsul və innovasiyaları bilavasitə istehsal prosesində nümayiş etdirmişdir ki bu da peşəkar auditoriyanın böyük marağına səbəb olmuşdur.
Sərgilərdə “Stadler Rail Group” şirkəti və “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC arasında müqavilə ilə yanaşı, “Azerspace-2” peykinin orbitə buraxılması haqqında “Azərkosmos” ASC və Fransanın “Arianespace” təşkilatı arasında da müqavilə imzalanmışdır. Həmçinin, hər bir sərgini geniş işgüzar proqram müşayiət etmiş və bu proqram çərçivəsində müxtəlif seminar və təqdimatlar, habelə forumlar keçirilmişdir. Bura Rusiyanın farmakoloji və səhiyyə sənayesinin “Rusiya – Azərbaycan: farmakologiya və səhiyyə sənayesi bu gün və sabah” mövzulu forum-sərgisi, “Aktual kardiologiya problemləri” mövzusunda konfrans, “Mamalıq, ginekologiya və neonatologiya sahəsində müasir diaqnostika və müalicə metodları” mövzusunda 9-cu elmi-praktiki konfrans, “Tibbi turizmin inkişafında Türkiyə Turizm Agentlikləri Assosiasiyası (“TURSAB”) və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın rolu” mövzusunda konfrans və bir sıra digər tədbirlər daxildir.
Sərgilər işgüzar görüş və danışıqlarla yanaşı, təşkilatçıların bütün sərgi iştirakçıları və ziyarətçiləri üçün hazırladıqları əlamətdar tədbirlərlə də yadda qalıb. Belə ki, “AITF-2015” sərgisində Prezident İlham Əliyev və onun xanımı Mehriban Əliyevaya “Bakı 2015” Birinci Avropa Oyunlarının açılış mərasiminə biletlər təqdim olunub. “WorldFood Azerbaijan 2015” sərgisi çərçivəsində “Food Gallery by Nubar Hasanova” foto-sərgisi maraqlı və yeni hadisə olmaqla yanaşı, xarici iştirakçılar və paytaxt qonaqlarını Azərbaycanın mətbəx mədəniyyəti ilə tanış edib. “Caspian Oil and Gas” sərgisi üzrə VIP-turun gedişatında Prezident İlham Əliyev və onun xanımı Mehriban Əliyeva rəssam İrina Eldarovanın “Nobel qardaşları və Bakı nefti. Mükafat” mövzusunda rəsm sərgisi ilə tanış olublar. Bu rəsm kolleksiyası Nobel qardaşlarının Azərbaycandakı fəaliyyətinin 136 illiyinə həsr olunmuşdu. “Bakutel-2015” sərgisində isə London şəhərinin “Magic Circle” sirkinin tanınmış illüziolnisti sərgiyə gələn hər bir kəsə xoş anlar bəxş etmişdir.
Sərgilər və bu sərgilər çərçivəsində təşkil olunan bütün tədbirlər yerli KİV və beynəlxalq agentliklər tərəfindən geniş şəkildə işıqlandırılıb. 2015-ci ildə 345-dən çox mətbuat orqanı, o cümlədən 208 xarici jurnal və portal sərgilərə informasiya dəstəyi göstərib. Həmçinin, sərgilərin rəsmi “Daily News” qəzetinin 7 nömrəsi dərc edilib və hər bir sərgi ilə bağlı rəsmi kataloq nəşr olunub.
Həm eksponentlərin, həm də ziyarətçilərin rəyinə əsasən, sərgilər uğurla keçib. Təşkilatçıların il ərzində keçirdikləri rəy sorğusunun nəticələrinə görə, ziyarətçilərin 95%-i 2015-ci ildə keçirilmiş sərgilərdə mühüm görüşlər keçirib və sərgilərin nəticələrindən razı qalıblar. Beləliklə, iştirakçı şirkətlər üçün yeni müştərilər və satış bazarlarının axtarışı, eləcə də satış coğrafiyasının genişləndiilməsi baxımından sərgilərin səmərəli vasitə olduğu bir daha sübuta yetirildi. Təşkilatçıların hər sərgi üzrə orta hesabla 30% təşkil edən “rebukinq” (növbəti il keçiriləcək sərgidə iştirak üçün yerlərin sifariş edilməsi) barədə məlumatları da bunu təsdiq edir.
2016-cı il üçün planlar
“Iteca Caspian” şirkəti 2016-cı ildə 16 sərgi və 1 konfransın keçirilməsini planlaşdırır. 2016-cı ildə 4 sərginin yubileyi olacaq. Belə ki, Azərbaycan Beynəlxalq “Turizm və Səyahətlər” (“AITF-2016”) və “Dəmiryol infrastrukturu və Hərəkət heyəti, Dənizçilik sənayesi, Aviasiya və Nəqliyyat-loqistika xidmətləri” (“TransCaspian 2016”)  sərgiləri öz 15 illiyini, “Mehmanxana, Restoran və Super-marketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar” (“HOREX Caucasus-2015”) və “Gözəllik və Estetik tibb” (“Beauty Azerbaijan-2015”)  sərgiləri isə 10 illik yubileylərini qeyd edir.
2016-cı ildə bir sıra sərgi yeni imicdə təşkil olunacaq. Hələ 2015-ci ildə regionun ən böyük sərgisi - Azərbaycan Beynəlxalq “İnşaat” (“BakuBuild”) sərgisinin yeni brendi təqdim olunmuşdu. Həmçinin, 2016-cı ildə “Worldfood Azerbaijan” və “Road & Traffic” sərgiləri ilə yanaşı, Azərbaycanın ilk ixtisaslaşdırılmış sərgisi olan Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” (“Caspian Oil and Gas”) sərgisi də öz brendini dəyişəcək.
“Transcaspian” sərgisinin təqdim etdiyi sektorların genişlənməsi ilə əlaqədar olaraq, 2016-cı ildə bu sərgi “Xəzər Beynəlxalq Dəmiryol İnfrastrukturu və Hərəkət Heyəti, Dəniz Sənayesi, Aviasiya, Daşımalar və Loqistika” (“Transcaspian”) adı altında təşkil olunacaq. Təşkilatçılar ayrı-ayrılıqda hər bir sektorun – həm nəqliyyat sektorunun, həm də ümumilikdə iqtisadiyyat sahəsinin artan aktuallığını nəzərə alaraq belə bir qərar qəbul ediblər.

Exhibition`s Results in 2015 and future plans
Azerbaijan’s season of international exhibitions and conferences came to a close in December. Throughout 2015, the Caspian region’s leading exhibition company Iteca Caspian with its British partner ITE Group held 17 trade exhibitions and conferences. All Iteca Caspian’s events were supported by government bodies. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan visited a number of exhibitions including AITF, WorldFood Azerbaijan, Caspian Oil and Gas, and Bakutel, and sent a welcome letter to exhibitors for a number of other exhibitions. The exhibitions were also attended by Artur Rasizade, Prime Minister of Azerbaijan and various other relevant industry ministers.
Over 70 high ranking international guests visited the exhibitions in 2015: Alan Yarrow, Lord Mayor of London; Janusz Pehochinski, Deputy Prime Minister of Poland; Adil Abdulmahdi Hassan Shuber, Iraqi Oil Minister; Vladimir Semashko, Deputy Prime Minister of Belarus; Sergey Tsyb, Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation; Valery Shevchuk, Deputy Minister of Health of the Republic of Belarus; Vilius Martusevichus, Deputy Minister of Agriculture of Lithuania; Petyo Ivanov, Executive Director of Bulgargaz EAD; Wan Zulkiflee Wan Ariffin, President and CEO of Petronas; Emil Nilsson, President of TeliaSonera Eurasia; and Stephane Israel, Chair and СЕО of Arianespace.
In 2015, Baku reaffirmed its undeniable international reputation as the region’s business centre. 1,883 exhibiting companies from 65 countries and more than 45,000 visitors from Azerbaijan and the CIS attended the 2015 exhibitions. Stands by local companies made up 40% of the total exhibition space. 28 countries organised national stands: Australia, Argentina, Belarus, Bulgaria, China, France, Germany, Georgia, the Dominican Republic, Iran, India, Israel, Italy, Latvia, Lithuania, Malaysia, Morocco, Maldives, Montenegro, the UAE, the UK, Poland, Russia, Slovenia, Spain, Thailand, Turkey and the Czech Republic.
Turkey, Russia and Italy were first, second and third in terms of number of companies represented at Iteca Caspian’s exhibitions. Such high activity is due to the fact that Azerbaijan’s exhibitions are included in programmes in these countries for state subsidies for exhibiting at international exhibitions.
The success of 2015’s exhibitions is largely thanks to the role of partners and sponsors. This year’s sponsors were SOCAR, BP, Qazax Sement Zavodu, NB Group, Eurodesign, Bakcell, Stadler, Baker Hughes, Türkiye Petrolleri, Bos Shelf, AZFEN J.V., Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Caspian Pipe Coatings, Global Energy, RusNeft, Tekfen Construction, Inpex, Caspian Geophysical, Cross Caspian, Chelpipe, Dentons, Integraph, Nobel Oil Upstream, Schlumberger, Socar AQŞ, SOCAR Polymer, TAP, Total, and Ukraine International Airlines. Iteca Caspian’s partners in 2015 were SafeLife, the security partner, tour operators Greenwich Travel Club, official hotels Jumeirah Bilgah Beach Hotel Baku and Qafqaz Point Hotel, official stand builder AzExpoMontage, and Baku Expo Center.
Over the years, innovative impulses have arisen from the exhibitions, which were reflected in the New Product catalogues. Many exhibitors presented new products and innovations for the production process, which were of great interest to professional visitors.
The exhibitions saw the signing of contracts between Stadler Rail Group and Azerbaijan Railways, and between Azercosmos and French company Arianespace to place the Azerspace-2 satellite into orbit. Each exhibition also had its own business programme. Seminars, presentations, forums and conferences took place, including the Russia-Azerbaijan: The Pharmaceutical and Medical Industries Now and in the Future forum, the Current Issues in Cardiology conference, the 9th scientific and practical conference Modern Methods of Diagnostics and Treatment in Midwifery, Gynaecology and Neonatology, and the Role of TURSAB and Azerbaijan’s Cooperation in the Development of Medical Tourism conference.
As well as business meetings and talks, the exhibitions featured other interesting events arranged by the organisers. At AITF 2015, President Ilham Aliyev and his wife Mehriban Aliyeva were presented with tickets to the opening ceremony of the First European Baku 2015 European Games. At WorldFood Azerbaijan 2015, the photography exhibition Food Gallery by Nubar Hasanova, revealed Azeri cuisine to foreign exhibitors and visitors. At the VIP tour around Caspian Oil and Gas, the President and Mehriban Aliyeva viewed The Nobel Brothers and Baku Oil. The Prize. exhibition by Irina Eldarova, dedicated to the 136th anniversary of the start of the Nobel brothers’ oil company’s activities in Azerbaijan, and at Bakutel 2015, an illusionist from London circus Magic Circle entertained visitors and exhibitors.
The exhibitions and all events that took place within them were widely covered by the local press and international media agencies. Media support for the 2015 exhibitions was provided by 345 media organisations, among which 208 were international magazines and portals. Seven issues of the Daily News newspaper were published and each exhibition published its own official catalogue.
It was not just the exhibitors, but visitors too that thought the exhibitions went successfully. According to the surveys held throughout the year 95% of visitors held important meetings and remained satisfied with the 2015 exhibitions. In this way, the exhibitions once again proved that they are the most effective tool for finding new clients, sales markets and expanding geographies of sales for exhibiting companies. This is attested to by the average exhibitor rebooking rate of 30%.
Plans for 2016
In 2016, Iteca Caspian plans to hold 16 exhibitions and 1conferences. Four of the exhibitions in 2016 will be anniversary exhibitions: 15th anniversary of Azerbaijan International Travel and Tourism Fair AITF and Caspian International Railway Infrastructure, Rolling Stock, Maritime Industry, Aviation, Transport and Logistics Exhibition TransCaspian, аnd 10th anniversary of Caucasus International Hospitality Fair HOREX Caucasus and Azerbaijan International Beauty and Aesthetic Medicine Exhibition Beauty Azerbaijan.
In 2016, a number of exhibitors will be rebranded. In 2015, BakuBuild, the Azerbaijan international construction exhibition was rebranded and Worldfood Azerbaijan exhibition and conference and Road&Traffic are due to be rebranded, as well as Caspian Oil and Gas, Azerbaijan’s first international oil and gas exhibition.
Due to the fact that TransCaspian is expanding its sectors, it will soon be known as TransCaspian, the exhibition of rail infrastructure and rolling stock, marine industry, aviation and transport and logistics services. The organisers have made this decision due to the increased relevance of each sector for the transport industry and the economy as a whole.