“Fərqli Fərdlər” Konqresi 5-ci dəfə Bakıda keçiriləcək
11 mart 2023-cü il tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək. Artıq ənənəyə çevrilmiş konqres bu il 5 illik yubileyini qeyd edir. Beş illik bir müddətdə daha da inkişaf edən konqresin gündəliyindəki mövzular daha da genişlənərək, nəinki xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqları, eləcə də böyükləri əhatə edəcək.
“Fərqli Fərdlər” 2019-cu ildən etibarən ictimaiyyətin diqqətini autizm, diqqət əskikliyi və hiperativlik, uşaq serebral iflici (USİ), daun sindromu və digər  mövzulara maksimum dərəcədə yönəltmək və valideyn, mütəxəssis və pedaqoqlar arasında dialoq quraraq, dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş inklüziv cəmiyyətin genişləndirilməsi təmayülünü dəstəkləyir. Konqresin əsas məqsədi və nail olmağa çalışdığı ən başlıca hədəf isə ictimaiyyətdə fərqli qayğıya ehtiyacı olan insanlar haqqında məlumatlılığı artırmaq, ən əsası isə bu şəxslərə düzgün yanaşma ilə onları cəmiyyətə qazandırmaq və cəmiyyətdə öz yerlərini tapmağa yardımçı olmaqdır.
“Fərqli Fərdlər” 2023 aid geniş spektrli mövzuların müzakirəsi, fikir mübadiləsi və təcrübə paylaşımı məqsədilə ABŞ, Azərbaycan, Belarus, İsrail, Rusiya, Türkiyə və başqa ölkələrdən olan tanınmış yerli və aparıcı beynəlxalq spikerlər çıxış edəcəklər. Platforma yerli və xarici natiqlər arasında əlaqələrin qurulması üçün əla vasitə rolunu oynayır. Konqresin moderatorları arasında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların valideynləri və fərqli inkişaf özəllikləri olan insanların özləri də olacaq.
Konqresinin prodüseri  “Autistic city” Autizm spektr pozuntusu (ASP) diaqnozlu insanlara dəstək mərkəzinin rəhbəri, ASP olan şəxs Antonina Steynberqdir. Diqqətçəkən məqam ondan ibarətdir ki, “Fərqli Fərdlər”də xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar da çalışacaqlar.
Konqresin açılış mərasimində xalq artisti Alim Qasımov və əməkdar artist Fərqanə Qasımova layihə üçün xüsusi olaraq yazılmış “Fərqli Fərdlər” himnini ifa edəcəklər. Hər zaman olduğu kimi bu dəfə də “Ümid var” Yaradıcılıq Qrupu öz iştirakları ilə tədbirə rəng qatacaq. Belə ki, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar inklüziv kompozisiyalarla tədbirdə çıxış edəcəklər.
Konqresin builki proqramına 3 bölmə və panel müzakirəsi daxildir:
• I bölmə: İlk andan
• II bölmə: Məktəb vaxtı
• III bölmə: Birlikdə böyüyürük
• Panel müzakirəsi: Müşaiyət olunan işə qəbul
Ənənəvi olaraq “Fərqli Fərdlər”in mövzuları təşkilatçılar tərəfindən müasir tələblər, eləcə də iştirakçıların xahişləri nəzərə alınmaqla formalaşdırılır. Tədbirdə ilk dəfə olaraq çox aktual, lakin həssas mövzu olan yeniyetməlikdə cinsi tərbiyə müzakirə olunacaq. Konqres zamanı həmçinin inkişaf özəllikləri olan insanların uşaqlıq dövründə tədqiqatı və erkən müdaxilə, autizmli insanlarda qidalanma pozğunluğu, “bullinq” və məktəbə inteqrasiyası, inklüziv işə qəbulu, perspektivlər və digər mövzular qaldırılacaq. Qeyd edilməlidir ki, bu mövzularda çıxış edən mütəxəssislər hazırda Azərbaycan məktəblərində inklüzivlik üçün öz proqramlarını həyata keçirirlər.
Tədbirdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün günəbaxanlı boyunbağlar tərəfdaş - “ZAMA LLC” tərəfindən təmin olunacaq. Məlum olduğu kimi, günəbaxan zahirən görünməz əlilliyin beynəlxalq simvoludur. Beləliklə, “Fərqli Fərdlər”in iştirakçıları boyunbağ sahibinin gizli əlilliyini görə biləcək və nəticədə oriyentasiya, qərar qəbul etmək və ya əlavə yardım üçün onlara daha çox vaxt lazım ola biləcəyini anlayacaqlar. Günəbaxanlı boyunbağların sahibləri üçün rahat şərait və yeməklərin verilməsi üçün ayrıca xətt təşkil ediləcək. Bundan əlavə, zalda uşaqlar və böyüklər üçün xüsusi istirahət otağı fəaliyyət göstərəcək.
Bu il də tədbir xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara daima qayğı və diqqət göstərən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Heydər Əliyev Mərkəzi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Regional İnkişaf İctimai Birliyi (RİİB), Dayanıqlı Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST Agentliyi), Sosial Xidmətlər Agentliyi, DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin (ADRA) dəstəyi ilə təşkil edilir.
“Fərqli Fərdlər” konqresinin gümüş sponsoru “PMD Group” şirkətidir. Sessiya sponsoru – “GrowGroup Azerbaijan”, Qeydiyyat sponsoru qismində isə “Gubre.az” şirkəti çıxış edir. Tədbir həmçinin "AzExpoMontage", “ZAMA LLC”, “Credo Group”, “Black & Black Studio”, “BakPro MMC”, “Art-Trio” Creative Studio, “Pro Media Group”, "Konfrans Services" və “Propaganda Agency” şirkətləri tərəfindən dəstəklənir. Konqresin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” (ceo.az) şirkətidir.
Qeyd edək ki, “Fərqli Fərdlər” 2023 Konqresində iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmək zəruridir: https://ferqliferdler.az/az-register/.
Tədbirdə tərəfdaş və ya sponsor kimi çıxış etmək üçün [email protected] elektron poçt ünvanı vasitəsi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Konqresin fəaliyyətini “Fərqli Fərdlər”in rəsmi saytı (www.ferqliferdler.az), Facebook (https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress) və Instagram (https://www.instagram.com/ferqliferdler/) səhifələrində izləmək olar.
Yarandığı müddət ərzində “Fərqli Fərdlər” konqresi dövlət qurumlarının və sponsorların dəstəyi sayəsində əhəmiyyətli nəticələrə nail olub. Belə ki, son illərdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara olan münasibət və qayğı müsbət tendensya üzrə inkişaf etməkdədir. Hazırda bu qrup uşaqlar və böyüklərə yardım göstərən mərkəzlərin və mütəxəssislərin sayı davamlı olaraq artır. Onlar artıq müxtəlif dərnəklərdə məşğul olur və idman, musiqi və digər sahələrdə istedadlarını kəşf edərək, uğurlar əldə edirlər. Bundan başqa, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların valideyn və yaxınlarını məlumatlandırmaq üçün müxtəlif təlimlər keçirilir, onlar müxtəlif təlimatlandırıcı vasitələrlə tanış olur. Sevindirici haldır ki, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar artıq bir sıra dövlət qurumları və şirkətlərdə işə qəbul olunaraq, peşəkar failiyyətlərini davam etdirirlər. Məhz cəmiyyətdə məlumatlılığın artması sayəsində cəmiyyətdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlarla ünsiyyət qurmaq qorxusu aradan qalxır.
Konqresin əldə etdiyi konkret nəticələrə isə aşağıdakılardan ibarətdir:
1. Konqresin təşkilatçıları Bakı şəhərindəki Heydər Əliyev Beynəlxalq hava limanında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün əlçatan mühitin yaradılması üzrə proqramın tətbiqi barədə təşəbbüslə çıxış ediblər. Hava limanının rəhbərliyi bu proqrama dəstək verərək, layihəni reallaşdırıb. Bakı hava limanı dünyanın ən müasir hava limanlarından biridir və çoxsaylı beynəlxalq sertifikatlar da bunu təsdiq edir. Artıq burada “görünməyən” məhdudiyyət – autizm, Demensiya və Altsheymer xəstəliyi olan insanlar üçün də xidmətlər mövcuddur. Bu xidmətlər sayəsində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan sərnişinlər üçün uçuşlar daha rahat və az həyəcanlı olur. Heydər Əliyev Beynəlxalq hava limanında artıq gizli əlilliyin beynəlxalq simvolu olan sarı günəbaxan naxışlı lanyardlar tətbiq edilir.
1. Təşkilat komitəsinin təşəbbüsü ilə Toni Ettvudun “Asperger sindrom üzrə tam təlimat” kitabı bir neçə dilə tərcümə edilir. Kitab eşitmə qüsurlu insanlar üçün də surdotərcümə şəklində tərcümə olunacaq. Təqdirəlayiq haldır, kitabın tərcüməsi və nəşri layihəsinin üzərində işləyən bütün komanda fərqli inkişaf xüsusiyyətləri olan insanlardan ibarətdir. Belə ki, tərcümə işi ilə Autizm spektr pozuntusu (ASP) olan Antonina Steynberq və Aleksey Voskov məşğul olublar. Korrektor filoloq, “Rus dili və ədəbiyyatı” ixtisası, filologiya elmləri namizədi, Asperger sindromu diaqnozu qoyulmuş oğlan anası Vera Jibuldur. Kitab cildinin dizaynının müəllifi isə ASP-li Ayşə Məmmədlidir.
1. “Fərqli Fərdlər” konqresi zamanı  ümumilikdə 300-dən artıq şəxs diaqnostikadan keçmişdir. İştirakçılar beynəlxalq mütəxəssislərdən ödənişsiz məsləhətlər alıb, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan fərdlərin  yaxınlarının təcrübəsini görüb və çıxışlarını izləyiblər. Xarici spikerlər tədbirdən sonra da yerli mütəxəssislərlə sıx əməkdaşlıq edir. Bundan əlavə, “Fərqli Fərdlər” tədbiri xüsusi maarifləndirici  proqramın hazırlanmasına təkan vermişdir.
1. Konqres yeni yaradıcı layihələrin reallaşmasına səbəb olub: yalnız xüsusi qayğıya ehtiyacı olan  insanlardan ibarət bir çox uşaqlar üçün bədii kollektivlərdə çıxış etmək imkanı yaranıb, autizm spektr pozuntusu olan gənc qızın ssenarisi əsasında  “Zaman maşını” adlı uşaq tamaşası nümayiş etdirilib.
1. Autizmli uşaqların valideynləri üçün xüsusi dəstək klubu fəaliyyət göstərir. Klub üzvləri hər ay toplaşaraq təhsil, təlim tərbiyə, uşaqların gələcəyi mövzusunda müzakirələr aparır və bir birilərinə dəstək olurlar.

5th Congress for People with Special Needs
On March 11, 2023, the "Fərqli Fərdlər" Congress for People with Special Needs will be held at the Heydar Aliyev Center. The congress, which has become a tradition, is celebrating its 5th anniversary this year. Developing over a period of five years, the topics on the agenda of the congress expand to include not only children with special needs, but also adults.
"Fərqli Fərdlər" since 2019 to maximize public attention on autism, attention deficit hyperactivity disorder, cerebral palsy (CP), down syndrome and other topics and to expand the inclusive society defined by the state by establishing a dialogue between parents, specialists and educators supports the trend. The main goal of the Congress and the most important goal that it tries to achieve is to increase public awareness about people who need different care, and most importantly, to bring them into society with the right approach to these people and to help them find their place in society.
Well-known local and leading international speakers from the USA, Azerbaijan, Belarus, Israel, Russia, Turkiye and other countries will speak in order to discuss a wide range of topics related to "Fərqli Fərdlər" 2023, exchange ideas and share experience. The platform serves as an excellent tool for building connections between local and foreign speakers. Among the moderators of the congress will be parents of children with special needs and people with special needs themselves.
The producer of the Fərqli Fərdlər congress is the head of the support center for people with Asperger's syndrome and autism, a person with ASD, Antonina Steinberg. The noteworthy point is that children with special needs will also work in "Fərqli Fərdlər" congress.
At the opening ceremony of the congress, people's artist Alim Gasimov and honored artist Fargana Gasimova will perform the anthem "Fərqli Fərdlər" specially written for the project. As always, this time the "Ümid var" Creative Group will add color to the event with their participation. Thus, children with special needs will perform at the event with inclusive compositions.
This year's program of the Congress includes 3 sections and a panel discussion:
• Section I: From the beginning
• Section II: School time
• Section III: We grow together
• Panel discussion: Accompanying recruitment
Traditionally, the themes of "Fərqli Fərdlər" are formed by the organisers taking into account the modern requirements, as well as the requests of the participants. For the first time, sexual education in adolescence, which is a very relevant but sensitive topic, will be discussed at the event. During the congress, childhood research and early intervention of people with special needs, eating disorders in autistic people, "bullying" and school integration, inclusive employment, perspectives and other topics will be raised. It should be noted that experts speaking on these topics are currently implementing their own programs for inclusion in Azerbaijani schools.
At the event, sunflower necklaces for people with special needs will be provided by the partner - "ZAMA LLC". As you know, the sunflower is the international symbol of a seemingly invisible disability. In this way, the participants of "Fərqli Fərdlər" will be able to see the hidden disability of the wearer of the necklace and they will understand that they may need more time for orientation, decision-making or additional assistance. A separate line will be organised to provide comfortable conditions and food for the owners of sunflower necklaces. In addition, the hall will have a special rest room for children and adults.
This year, the event is organised with the support of the Ministry of Labor and Social Protection of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Foundation, the Heydar Aliyev Center, The State Agency on Mandatory Health Insurance, The Administration of the Regional Medical Divisions (TABIB), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Comissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (OMBUDSMAN), the “Regional Development” Public Union, Agency for Sustainable and Operational Social Security (DOST Agency), Social Services Agency, the DOST Center for Inclusive Development and Creativity and the State Agency for Advertisement of The Republic of Azerbaijan (ADRA).
The silver sponsor of the "Fərqli Fərdlər" congress is the PMD Group company. The session sponsor is GrowGroup Azerbaijan, and the registration sponsor is Gubre.az. The event was also supported by "AzExpoMontage", "ZAMA LLC", "Credo Group", "Black & Black Studio", "BakPro LLC", "Art-Trio" Creative Studio, "Pro Media Group", "Konfrans Services" and "Propaganda Agency” companies. The organiser of the congress is "Caspian Event Organisers" (ceo.az).
Note that it is necessary to register to participate in the "Fərqli Fərdlər" 2023 Congress: https://ferqliferdler.az/en-register/.
To act as a partner or sponsor at the event, you can contact [email protected] by e-mail.
The activities of the congress can be followed on the official website of "Fərqli Fərdlər" (www.fergliferdler.az), Facebook (https://www.facebook.com/fergliferdlercongress) and Instagram (www.instagram.com/ferqliferdler/).
During its existence, the "Fərqli Fərdlər" congress achieved significant results thanks to the support of state institutions and sponsors. Thus, in recent years, the attitude and care towards people who need special care has been developing on a positive trend. Currently, the number of centers and specialists providing assistance to this group of children and adults is constantly increasing. They are already involved in various associations and discover their talents in sports, music and other fields and achieve success. In addition, various trainings are held to inform parents and relatives of people with special care needs, they are introduced to various instructional tools. It is gratifying that people with special needs are already employed in a number of government institutions and companies and continue their professional activities. It is thanks to the increase in awareness in the society that the fear of communicating with people in need of special care in the society disappears.
The results of the “Fərqli Fərdlər” congress over the years of its existence, which became possible thanks to the support of government agencies and sponsors:
2. On the initiative and sponsorship of the company "CEO" the book by Tony Attwood "The Complete Guide to Asperger's Syndrome" is being translated into several languages. The book will also be translated into sign language for people with hearing impairments. The entire team working on the project of translation and publication of the book are people with special needs. So, people in the spectrum Antonina Steinberg and Alexey Voskov were engaged in translation. The proofreader is Vera Zhibul, a philologist, majoring in Russian language and literature, candidate of philological sciences, mother of a boy diagnosed with Asperger's syndrome. The author of the cover of the book is Aisha Mammadli, a girl with ASD. The book is currently being prepared for publication.
3. During the “Fərqli Fərdlər” Congress, more than 300 people were diagnosed. Participants received free consultations from international experts, relatives of special people shared their experiences and watched their performances. Foreign speakers continue to work closely with local experts after the event. In addition, “Fərqli Fərdlər” congress gave impetus to the development of a special educational program.
4. The congress led to the implementation of new creative projects: with the participation of a children's theater group, an excerpt from the children's performance "Time Machine" based on the scenario of a girl with ASD was shown.
5. There is a special Club to support parents of children with autism. Members of the club gather every month for various discussions regarding the upbringing, education and future of children, as well as providing each other with mutual support.