5-ci Yubiley "Fərqli Fərdlər" Konqresinin Açılış mərasimi keçirildi
Bu gün Heydər Əliyev Mərkəzində “Bir ömür yolu” şüarı altında keçirilən Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün 5-ci Yubiley “Fərqli Fərdlər” konqresi keçirildi.
İlk olaraq tədbirə Açılış mərasimi ilə start verildi. “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov giriş sözü ilə çıxış etdi.
Açılış nitqindən sonra xalq artisti Alim Qasımov, əməkdar artist Fərqanə Qasımova tərəfindən və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların iştirakı ilə "Fərqli Fərdlər"in himni səsləndirildi. Bu dəfə də “Ümid var” Yaradıcılıq Qrupunun üzvləri - xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar nümayiş etdirdikləri inklüziv kompozisiyalarla tədbirə rəng qatdılar.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsmanı) Səbinə Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirinin müavini Nadir Zeynalov, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin İcraçı direktorunun müavini Anar İsrafilov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin  Tibbi planlama departamentinin, Regional mərkəzlərlə iş şöbəsinin koordinatoru Mehparə Kazımova, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Ailə Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin müdir müavini Kamilə Əliyeva çıxış etdilər.
“Fərqli Fərdlər” 2023 aid geniş spektrli mövzuların müzakirəsi, fikir mübadiləsi və təcrübə paylaşımı məqsədilə ABŞ, Azərbaycan, Belarus, İsrail, Rusiya, Türkiyə və başqa ölkələrdən olan tanınmış yerli və aparıcı beynəlxalq spikerlər çıxış edəcəklər. Platforma yerli və xarici natiqlər arasında əlaqələrin qurulması üçün əla vasitə rolunu oynayır. Konqresin moderatorları arasında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların valideynləri və fərqli inkişaf özəllikləri olan insanların özləri də olacaq. Konqresin prodüseri  “Autistic city” Autizm spektr pozuntusu (ASP) diaqnozlu insanlara dəstək mərkəzinin rəhbəri, ASP olan şəxs Antonina Steynberqdir.
Konqresin builki proqramına 3 bölmə və panel müzakirəsi daxildir:
• I bölmə: İlk andan
• II bölmə: Məktəb vaxtı
• III bölmə: Birlikdə böyüyürük
• Panel müzakirəsi: Müşayiət olunanişə qəbul
Ənənəvi olaraq “Fərqli Fərdlər”in mövzuları təşkilatçılar tərəfindən müasir tələblər, eləcə də iştirakçıların xahişləri nəzərə alınmaqla formalaşdırılır. Tədbirdə ilk dəfə olaraq çox aktual, lakin həssas mövzu olan yeniyetməlikdə cinsi tərbiyə müzakirə olunacaq. Konqres zamanı həmçinin inkişaf özəllikləri olan insanların uşaqlıq dövründə tədqiqatı və erkən müdaxilə, ASP sindromlu insanlarda qidalanma pozğunluğu,“bullinq” və məktəbə inteqrasiyası, inklüziv işə qəbulu, perspektivlər və digər mövzular qaldırılacaq. Qeyd edilməlidir ki, bu mövzularda çıxış edən mütəxəssislər hazırda Azərbaycan məktəblərində inklüzivlik üçün öz proqramlarını həyata keçirirlər.
Tədbirdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün günəbaxanlı boyunbağılar tərəfdaş -“ZAMA LLC” tərəfindən təmin olunacaq. Məlum olduğu kimi, günəbaxan zahirən görünməz əlilliyin beynəlxalq simvoludur. Beləliklə, “Fərqli Fərdlər”in iştirakçıları boyunbağı sahibinin gizli əlilliyini görə biləcək və nəticədə oriyentasiya, qərar qəbul etmək və ya əlavə yardım üçün onlara daha çox vaxt lazım ola biləcəyini anlayacaqlar. Günəbaxanlı boyunbağıların sahibləri üçün rahat şərait və yeməklərin verilməsi üçün ayrıca xətt təşkil ediləcək. Təşkilatçılar tərəfindən iştirakçıların və qonaqların rahatlığı da düşünülüb. Belə ki, Heydər Əliyev Mərkəzində “səssiz otaq” və uşaq zonası təşkil edilib. Bundan əlavə, tədbir zamanı xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərlə ünsiyyət qurma formaları və davranış qaydaları haqqında ətraflı məlumatı əks etdirən rabitə nişanları təqdim olunacaq.
Konqres həmçinin eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan şəxslər üçün surdotərcümə xidməti ilə də təmin olunacaq.
Diqqətçəkən məqamlardan biri də ondan ibarətdir ki, “Fərqli Fərdlər”də xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar da çalışacaqlar.
Bu il də tədbir xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara daima qayğı və diqqət göstərən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Heydər Əliyev Mərkəzi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Regional İnkişaf İctimai Birliyi (RİİB), Dayanıqlı Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST Agentliyi),DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyi(ADRA), Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi vəSosial Xidmətlər Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir.
“Fərqli Fərdlər” konqresinin gümüş sponsoru “PMD Group” şirkətidir.Sessiyasponsorları–“Nar” və “GrowGroup Azerbaijan”, Qeydiyyat sponsoru qismində isə “Gubre.az” şirkəti çıxış edir. Tədbir həmçinin "AzExpoMontage", “ZAMA LLC”, “Credo Group”, “Black & Black Studio”, “BakPro MMC”, “Art-Trio” Creative Studio, “Pro Media Group”, "Konfrans Services", “Yaman Group”, “IndigoPrinthouse”, “Bağçam” uşaq bağçaları şəbəkəsi, “Avto FM 107.7”, “Space FM 104”, “Baku Retro FM”, “Baku Hit FM”, “Highlight”və “Propaganda Agency” şirkətləri tərəfindən dəstəklənir. Konqresin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” (ceo.az) şirkətidir.
“Fərqli Fərdlər” 2019-cu ildən etibarən ictimaiyyətin diqqətini autizm, diqqət əskikliyi və hiperativlik, uşaq serebral iflici (USİ), daun sindromu və digərmövzulara maksimum dərəcədə yönəltmək və valideyn, mütəxəssis və pedaqoqlar arasında dialoq quraraq, dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş inklüziv cəmiyyətin genişləndirilməsi təmayülünü dəstəkləyir. Konqresin əsas məqsədi və nail olmağa çalışdığı ən başlıca hədəf isə ictimaiyyətdə fərqliqayğıya ehtiyacı olan insanlar haqqında məlumatlılığı artırmaq, ən əsası isə bu şəxslərə düzgün yanaşma ilə onları cəmiyyətə qazandırmaq və cəmiyyətdə öz yerlərini tapmağa yardımçı olmaqdır.
Yarandığı müddət ərzində “Fərqli Fərdlər” konqresi dövlət qurumlarının və sponsorların dəstəyi sayəsində əhəmiyyətli nəticələrə nail olub. Belə ki, son illərdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara olan münasibət və qayğı müsbət tendensiya üzrə inkişaf etməkdədir. Hazırda bu qrup uşaqlar və böyüklərə yardım göstərən mərkəzlərin və mütəxəssislərin sayı davamlı olaraq artır. Onlar artıq müxtəlif dərnəklərdə məşğul olur və idman, musiqi və digər sahələrdə istedadlarını kəşf edərək, uğurlar əldə edirlər. Bundan başqa, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların valideyn və yaxınlarını məlumatlandırmaq üçün müxtəlif təlimlər keçirilir, onlar müxtəlif təlimatlandırıcı vasitələrlə tanış olur. Sevindirici haldır ki, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar artıq bir sıra dövlət qurumları və şirkətlərdə işə qəbul olunaraq, peşəkar failiyyətlərini davam etdirirlər. Məhz məlumatlılığın artması sayəsində cəmiyyətdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlarla ünsiyyət qurmaq qorxusu aradan qalxır.
Konqresin əldə etdiyi konkret nəticələrə isə aşağıdakılardan ibarətdir:
1. Konqresin təşkilatçıları Bakı şəhərindəki Heydər Əliyev Beynəlxalq hava limanında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün əlçatan mühitin yaradılması üzrə proqramın tətbiqi barədə təşəbbüslə çıxış ediblər. Hava limanının rəhbərliyi bu proqrama dəstək verərək, layihəni reallaşdırıb. Bakı hava limanı dünyanın ən müasir hava limanlarından biridir və çoxsaylı beynəlxalq sertifikatlar da bunu təsdiq edir. Artıq burada “görünməyən” məhdudiyyət – autizm, Demensiya və Altsheymer xəstəliyi olan insanlar üçün də xidmətlər mövcuddur. Bu xidmətlər sayəsində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan sərnişinlər üçün uçuşlar daha rahatvə az həyəcanlı olur. Heydər Əliyev Beynəlxalq hava limanında artıq gizli əlilliyin beynəlxalq simvolu olan sarı günəbaxan naxışlı lanyardlar tətbiq edilir.
1. Təşkilat komitəsinin təşəbbüsü ilə Toni Ettvudun “Asperger sindromu üzrə tam təlimat” kitabıbir neçə dilə tərcümə edilir. Kitab eşitmə qüsurlu insanlar üçün də surdotərcümə şəklində tərcümə olunacaq. Təqdirəlayiq haldır, kitabın tərcüməsi və nəşri layihəsinin üzərində işləyən bütün komanda fərqli inkişaf xüsusiyyətləri olan insanlardan ibarətdir. Belə ki, tərcümə işi ilə Autizm spektr pozuntusu (ASP) olan Antonina Steynberq və Aleksey Voskov məşğul olublar. Korrektor filoloq, “Rus dili və ədəbiyyatı” ixtisası, filologiya elmləri namizədi, Asperger sindromu diaqnozu qoyulmuş oğlan anası Vera Jibuldur. Kitab cildinin dizaynının müəllifi isə ASP-li Ayşə Məmmədlidir.
1. “Fərqli Fərdlər” konqresi zamanı ümumilikdə 300-dən artıq şəxs diaqnostikadan keçmişdir. İştirakçılar beynəlxalq mütəxəssislərdən ödənişsiz məsləhətlər alıb, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan fərdlərin  yaxınlarının təcrübəsini görüb və çıxışlarını izləyiblər. Xarici spikerlər tədbirdən sonra da yerli mütəxəssislərlə sıx əməkdaşlıq edir. Bundan əlavə, “Fərqli Fərdlər” tədbiri xüsusi maarifləndirici  proqramın hazırlanmasına təkan vermişdir.
1. Konqres yeni yaradıcı layihələrin reallaşmasına səbəb olub: yalnız xüsusi qayğıya ehtiyacı olan  insanlardan ibarət bir çox uşaqlar üçün bədii kollektivlərdə çıxış etmək imkanı yaranıb, autizm spektr pozuntusu olan gənc qızın ssenarisi əsasında  “Zaman maşını” adlı uşaq tamaşası nümayiş etdirilib.
1. Autizmli uşaqların valideynləri üçün xüsusi dəstək klubu fəaliyyət göstərir. Klub üzvləri hər ay toplaşaraq təhsil, təlim tərbiyə, uşaqların gələcəyi mövzusunda müzakirələr aparır və bir birilərinə dəstək olurlar.
Konqresin fəaliyyətini “Fərqli Fərdlər”in rəsmi saytı (www.ferqliferdler.az), Facebook (https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress)və Instagram(https://www.instagram.com/ferqliferdler/) səhifələrində izləmək olar.

Состоялась церемония открытия 5-го Юбилейного Конгресса "Fərqli Fərdlər"
Сегодня в Центре Гейдара Алиева состаялся 5-й Юбилейный Конгресс «Fərqli Fərdlər» для Людей с Особенностями Развития, прошедший под девизом «Путь длиною в жизнь».
Мероприятие началось с церемонии открытия, где со вступительной речью выступил генеральный директор Caspian Event Organisers (CEO) Фарид Маммедов.
После вступительного слова на церемонии открытия конгресса народный артист Алим Гасымов,  заслуженная артистка Фаргана Гасымова и дети с особенностями развития исполнили специально написанный для проекта гимн «Fərqli Fərdlər». Творческая группа «Ümid var» добавил особый колорит мероприятию благодаря инклюзивным композициям с участием детей с особенностями развития.
Комиссар по правам человека Азербайджанской Республики (Oмбудсмен) Сабина Алиева, заместитель министра Здравохранения Азербайджанской Республики Надир Зейналов, заместитель министра Труда и Социальной защиты населения Азербайджанской Республики Хидаят Абдуллаев, председатель комитета по вопросам семьи, женщин и детей Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Хиджран Гусейнова, заместитель исполнительного директора Объединение по Управлению Медицинскими Территориальными Подразделениями Анар Исрафилов, координатор комитета работы с Региональными центрами, департамента по медицинскому планированию Государственного Агентства обязательного медицинского страхования Мехпаря Казымова, а также заместитель руководителя Государственного Комитета по проблемам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики Камиля Алиева выступили на церемонии открытия.
Спикерами конгресса выступят известные местные и ведущие международные эксперты из США, Азербайджана, Беларуси, Израиля, России, Турции и других стран, чтобы обсудить широкий спектр тем, связанных с повесткой «Fərqli Fərdlər» 2023, обменяться идеями и поделиться опытом. Платформа служит отличным инструментом для налаживания связей между местными и иностранными спикерами. Среди модераторов конгресса будут взрослые и дети с особенностями, а также родители особенных детей. Продюсером конгресса «Fərqli Fərdlər» выступает руководитель центра поддержки людей с синдромом Аспергера и аутизмом, человек с РАС – Антонина Стейнберг.
Программа Конгресса в этом году включает 3 секции и панельную дискуссию:
• Секция I: С самого начала
• СекцияII: Школьная пора
• СекцияIII: Взрослеем вместе
• Панельная дискуссия: Сопровождаемое трудоустройство
Темы конгресса «Fərqli Fərdlər» традиционно формируются организаторами с учетом современных требований, а также запросов участников. Впервые на мероприятии будет обсуждаться очень актуальная, но деликатная тема – сексуальное воспитание в подростковом возрасте. Во время конгресса будут подняты научные исследования и раннее вмешательство при особенностях развития, расстройства пищевого поведения у аутичных людей, «буллинг» и школьная интеграция, инклюзивная занятость, перспективы и многие другие темы. Следует отметить, что специалисты, выступающие на эти темы, в настоящее время реализуют собственные программы по инклюзии в азербайджанских школах.
На мероприятии ланъярд из подсолнухов для людейс особенностями развития будет представлен со стороны партнера конгресса «ZAMA LLC». Как известно, подсолнух является международным символом скрытой инвалидности. Таким образом, участники «Fərqli Fərdlər» увидев ланъярд, как следствие, смогут понять, что их владельцам может понадобиться дополнительная помощь или больше времени для ориентации и принятия решений. С целью обеспечения комфортных условий для владельцев ланъярдов с подсолнухом будет организована отдельная линия питания. Организаторы также позаботились и о комфорте участников и гостей. В Центре Гейдара Алиева были организованы «тихая комната» и детская зона. Кроме того, в ходе мероприятия будут представлены коммуникационные карточки с подробной информацией о формах поведения и правилах общения с людьми с особенностями развития.
Конгресс также будет обеспечен сурдопереводом для людей с нарушениями слуха и речи.
Примечательно, что в работе конгресса «Fərqli Fərdlər» также будут активно задействованы и дети с особенностями развития.
Конгресс проходит при поддержке Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, Фонда Гейдара Алиева, Центра Гейдара Алиева, Государственного Агентства обязательного медицинского страхования Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA), Государственного Комитета Азербайджана по Вопросам Семьи, Женщин и Детей, Аппарата Омбудсмена, Общественного Объединения Регионального Развития (RİİB), Агентство по устойчивому и оперативному социальному обеспечению (Агентство DOST), Агентства социальных услуг, Центра инклюзивного развития и творчества DOST, Государственное агентство медико-социальной экспертизы и реабилитации и Государственного рекламного агентства Азербайджанской Республики (ADRA) которые всегда проявляют заботу и внимание к людям с особенностями развития.
Серебряный спонсор конгресса «Fərqli Fərdlər» — компания PMD Group. Спонсор сессии — Grow Group Azerbaijan, спонсор регистрации — Gubre.az. Среди прочих спонсоров мероприятия такие компании и структуры, как: «AzExpoMontage», «ZAMA LLC», «Credo Group», «Black&BlackStudio», «BakPro MMC», «Art-Trio», «Pro Media Group», «Konfrans Services», «Yaman Group», «Indigo Printhouse», сеть детских садов «Bağçam», «AvtoFM 107.7», «Space FM 104», «Baku Retro FM», «Baku Hit FM», «Highlight» и агентство «Propaganda». Организатором конгресса выступает компания Caspian Event Organisers (www.ceo.az).
Начиная с 2019 года «Fərqli Fərdlər» содействует максимальному привлечению внимания общественности к расстройству аутистического спектра (РАС), синдрому дефицита внимания и гиперактивности, детскому церебральному параличу (ДЦП), синдрому Дауна и другим темам, а также продвигает диалог между родителями, специалистами и педагогами, поддерживая заданный государством тренд на расширение инклюзивного общества. Основнаяи важнейшая цель конгресса, которую он пытается достичь это повышение осведомленности населения о людях, нуждающихся в особой заботе, а главное помочь найти этим людям свое место в обществе.
За время своего существования конгресс «Fərqli Fərdlər» добился значительных результатов благодаря поддержке государственных структур и спонсоров. Таким образом, в последние годы отношение к людям, нуждающимся в особом уходе, складывается в положительном направлении. В настоящее время количество центров и специалистов, оказывающих помощь этой группе детей и взрослых, постоянно увеличивается. Они уже участвуют в различных ассоциациях, раскрывают свои таланты, добиваясь успеха в спорте, музыке и многих других областях. Кроме того, проводятся различные тренинги по информированию родителей и родственников людей с особенностями развития, их знакомят с различными методическими пособиями. Отрадно, что люди с особенностями развития уже трудоустроены в ряд государственных учреждений и компаний, где продолжают свою профессиональную деятельность. Именно благодаря по вышению осведомленности в обществе исчезает страх перед общением с людьми, нуждающимися в особой заботе в обществе.
1. По инициативе и при спонсорстве компании «CEO» переводится на несколько языков книга Тони Эттвуда «Полное руководство по синдрому Аспергера». Книга также будет переведена на язык жестов для людей с нарушениями слуха. Вся команда, работающая над проектом перевода и издания книги – это люди с особенностями. Так, переводом занимались люди в спектре Антонина Стейнберг и Алексей Восков. Корректором является Вера Жибуль – филолог, специальность «русский язык и литература», кандидат филологических наук, мать мальчика с диагностированным синдромом Аспергера. Автор обложки книги – девочка с РАС Айша Маммедли.
1. В ходе Конгресса «Fərqli Fərdlər» более 300 человек были продиагностированы. Участники получили бесплатные консультации от международных экспертов, родственники особенных людей поделились своим опытом и посмотрели их выступления. Иностранные спикеры продолжают тесно сотрудничать с местными экспертами после мероприятия. Кроме того, конгресс «Fərqli Fərdlər» дал толчок к разработке специальной образовательной программы.
1. Конгресс привел к реализации новых творческих проектов: при участии детской театральной группы был продемонстрирован отрывок из детского спектакля «Машина времени» по сценарию девочки с РАС.
1. Действует специальный Клуб поддержки родителей детей с аутизмом. Члены клуба каждый месяц собираются для проведения различных дискуссий касательно воспитания, образования и будущего детей, а также оказания друг другу взаимной поддержки.