“Fərqli fərdlər” himni üçün çəkilən klipin təqdimat mərasimi baş tutub
9 Mart 2025-ci il tarixdə Nizami Kino Mərkəzində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq əlilliyi olan uşaqlara həsr olunan “Fərqli fərdlər” adlı himnə çəkilən klipin təqdimat mərasimi baş tutub.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, “Ümid var” İnklüziv Yaradıcılıq Birliyinin, “Uşaqların Xoşbəxt Gələcəyi” İctimai Birliyinin təşkilatcılığı ilə təqdim olunacaq klip “PASHA Holding”in sponsorluğu ilə ərsəyə gəlib.
Himn Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, “Caspian Event Organisers” şirkətinin təşkilatcılığı ilə keçirilən xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr olunan “Fərqli fərdlər” beynəlxalq konqresinin təşəbbüsü və sponsorluğu ilə, “Ümid var” İnklüziv Yaradıcılıq birliyinin üzvlərinin iştirakı ilə yazılıb.
Himnin musiqisi bəstəkar Tural Məmmədliyə,sözləri isə Leyla Quliyevaya məxsusdur.
“Fərqli fərdlər” himnini xalq artisti Alim Qasımov, əməkdar artist Fərqanə Qasımovayla yanaşı 15 nəfərdən ibarət inklüziv uşaq xoru oxuyub.
Müxtəlif diaqnozlu - daun sindromlu, autizmli, görmə məhdudiyyətli, eşitmə və danışma məhdudiyyətli, serebral iflic və digər əlilliyi olan uşaqlarla yanaşı xorda tipik inkişaflı istedadlı gənclər də yer alıb.
“Fərqli fərdlər” himninə rejissor Ülviyyə Könül klip çəkdirib.
Klipin təqdimat mərasimində istedadlı əlilliyi olan uşaqların digər bacarıqları da nümayiş olunub.
İnklüziv cəmiyyətə töhfə vermək məqsədilə ərsəyə gətirilən bu layihə çərçivəsində bir çox təhsil müəssisələrində - universitetlərdə, özəl və dövlət məktəblərində klipin nümayişi, uşaqların çıxışı, mütəxəssislərin maarifləndirici məruzələri, panel müzakirələr nəzərdə tutulub.
İnklüziv cəmiyyətin formalaşmasına təkan verəcək “Fərqli fərdlər” layihəsi əlilliyi olan şəxslərin inteqrasiyasına, onların özlərini realizə etmələrinə geniş imkanlar açacaq.

The presentation ceremony of the music video for the anthem "Ferqli Ferdler" (Different Individuals) took place
9 march 2025
On March 9, 2025, at the Nizami Cinema Center, the premiere of the music video for the anthem "Ferqli Ferdler" (Different Individuals), dedicated to children with disabilities, was held for the first time in Azerbaijan.
Supported by the Ministry of Culture and organised by the "Ümid var" Inclusive Creative Union and the "Children's Happy Future" Public Union, the video has been sponsored by PASHA Holding.
The anthem was initiated and sponsored by the "Fərqli Fərdlər" International Congress, dedicated to individuals requiring special care, held with the support of the Heydar Aliyev Foundation and organised by Caspian Event Organisers. Members of the "Ümid var" Inclusive Creative Union participated in its creation. The music was composed by Tural Mammadli, with lyrics by Leyla Guliyeva. The anthem is performed by People's Artist Alim Gasimov, Honoured Artist Fargana Gasimova, and an inclusive children's choir of 15 members.
The choir includes children with various diagnoses—such as Down syndrome, autism, visual impairments, hearing and speech limitations, cerebral palsy, and other disabilities—as well as talented youth with typical development. The music video was directed by Ulviyya Konul.
At the premiere, other talents of these gifted children with disabilities will also be showcased. As part of this project, aimed at contributing to an inclusive society, screenings of the video, performances by the children, educational presentations by specialists, and panel discussions are planned at various educational institutions, including universities and both private and public schools.
The "Ferqli Ferdler" project aims to promote the integration of individuals with disabilities and provide them with broader opportunities for self-realisation.