“Fərqli fərdlər” himni üçün çəkilən klipin təqdimat mərasimi baş tutub
9 Mart 2025-ci il tarixdə Nizami Kino Mərkəzində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq əlilliyi olan uşaqlara həsr olunan “Fərqli fərdlər” adlı himnə çəkilən klipin təqdimat mərasimi baş tutub.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, “Ümid var” İnklüziv Yaradıcılıq Birliyinin, “Uşaqların Xoşbəxt Gələcəyi” İctimai Birliyinin təşkilatcılığı ilə təqdim olunacaq klip “PASHA Holding”in sponsorluğu ilə ərsəyə gəlib.
Himn Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, “Caspian Event Organisers” şirkətinin təşkilatcılığı ilə keçirilən xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr olunan “Fərqli fərdlər” beynəlxalq konqresinin təşəbbüsü və sponsorluğu ilə, “Ümid var” İnklüziv Yaradıcılıq birliyinin üzvlərinin iştirakı ilə yazılıb.
Himnin musiqisi bəstəkar Tural Məmmədliyə,sözləri isə Leyla Quliyevaya məxsusdur.
“Fərqli fərdlər” himnini xalq artisti Alim Qasımov, əməkdar artist Fərqanə Qasımovayla yanaşı 15 nəfərdən ibarət inklüziv uşaq xoru oxuyub.
Müxtəlif diaqnozlu - daun sindromlu, autizmli, görmə məhdudiyyətli, eşitmə və danışma məhdudiyyətli, serebral iflic və digər əlilliyi olan uşaqlarla yanaşı xorda tipik inkişaflı istedadlı gənclər də yer alıb.
“Fərqli fərdlər” himninə rejissor Ülviyyə Könül klip çəkdirib.
Klipin təqdimat mərasimində istedadlı əlilliyi olan uşaqların digər bacarıqları da nümayiş olunub.
İnklüziv cəmiyyətə töhfə vermək məqsədilə ərsəyə gətirilən bu layihə çərçivəsində bir çox təhsil müəssisələrində - universitetlərdə, özəl və dövlət məktəblərində klipin nümayişi, uşaqların çıxışı, mütəxəssislərin maarifləndirici məruzələri, panel müzakirələr nəzərdə tutulub.
İnklüziv cəmiyyətin formalaşmasına təkan verəcək “Fərqli fərdlər” layihəsi əlilliyi olan şəxslərin inteqrasiyasına, onların özlərini realizə etmələrinə geniş imkanlar açacaq.

Состоялась церемония презентации клипа на гимн "Ferqli Ferdler"
9 марта 2025 года в Азербайджане впервые состоялась премьера клипа на гимн "Ferqli Ferdler", посвящённого детям с ограниченными возможностями. Мероприятие прошло в киноцентре Низами. При поддержке Министерства культуры, Инклюзивного творческого союза "Ümid var" и Общественного союза "Счастливое будущее детей" видео было спонсировано PASHA Holding.
Гимн был инициирован и профинансирован Международным конгрессом "Ferqli Ferdler", посвящённым людям, требующим особого ухода. Конгресс был организован Caspian Event Organisers при поддержке Фонда Гейдара Алиева. В создании гимна приняли участие члены Инклюзивного творческого союза "Ümid var". Музыку написал Турал Маммадли, а слова — Лейла Гулиева. Гимн исполнили Народный артист Алим Гасымов, Заслуженная артистка Фаргана Гасымова и инклюзивный детский хор из 15 человек.
Помимо детей с различными диагнозами — синдром Дауна, аутизм, нарушения зрения, слуха и речи, детский церебральный паралич и другие нарушения — в состав хора вошли талантливая молодёжь с типичным развитием. Музыкальный клип сняла режиссёр Ульвия Конуль.
На премьере также были представлены другие таланты этих одарённых детей. В рамках проекта, направленного на содействие инклюзивному обществу, в различных образовательных учреждениях, включая университеты, частные и государственные школы, демонстрировались видеоролики, проходили выступления детей, образовательные презентации специалистов и панельные дискуссии.
Проект "Ferqli Ferdler" направлен на содействие интеграции людей с ограниченными возможностями и расширение их возможностей для самореализации.