Iteca Caspian və Caspian Event Organisers 2025-ci ilin sərgi mövsümünü başa vurdu
Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin təşkilatçıları olan “Iteca Caspian” və “Caspian Event Organisers” şirkətləri 2025-ci ilin sərgi mövsümünü uğurla yekunlaşdırıblar.
Bu il ərzində Bakıda müxtəlif istiqamətləri əhatə edən 13 beynəlxalq sərgi və 2 forum təşkil olunub. Keçirilən tədbirlər qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, su təsərrüfatı, tikinti, nəqliyyat və digər sahələrdə Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına, xüsusilə də qeyri-neft sektorunun genişlənməsinə töhfə verən mühüm platformalara çevrilib.
Əvvəlki illərdə olduğu kimi 2025-ci ildə keçirilən beynəlxalq sərgilər də ölkə rəhbərliyinin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2025-ci ildə Bakıda təşkil edilən “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan”, “Baku Energy Week” kimi iri miqyaslı tədbirləri ziyarət etmiş, iştirakçılarla görüşərək sərgilərin ekspozisiyası ilə tanış olmuşdur. Eləcə də, dövlət başçısı Xəzər İnşaat Həftəsinin iştirakçılarına ünvanladığı məktubda Qarabağın bərpası və yenidənqurulması prosesində bu tədbirin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Bütün bu sərgilər müvafiq dövlət qurumlarının və sahələr üzrə məsul strukturların dəstəyi ilə keçirilmişdir. Bu, dövlət səviyyəsində sərgi fəaliyyətinə göstərilən xüsusi diqqətin və qeyri-neft sektorunun inkişafına verilən önəmin göstəricisidir.
Yaxın günlərdə etdiyi çıxışların birində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ölkə iqtisadiyyatının hərəkətverici qüvvəsi kimi qeyri-neft sektorunun rolunu xüsusi vurğulayıb.
“Bu gün iqtisadiyyatımızın aparıcı təkanverici qüvvəsi qeyri-neft sektordur. Bu, bizim ümumi iqtisadiyyatımızın əksəriyyətini təşkil edir” deyə, cənab prezident qeyd edib.
Məhz bu fikirlər 2025-ci ildə keçirilən sərgilərin əsas ideyasını və məqsədini müəyyənləşdirib. Ölkə başçısının bu sözləri cari ildə keçirilən sərgilərin mövzu və istiqamətlərində də geniş şəkildə öz əksini tapmışdır. Beynəlxalq sərgilər Azərbaycanın iqtisadiyyatında qeyri-neft sektorunun payının artırılmasına və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın güclənməsinə xidmət edib.
Bu tədbirlər sayəsində ölkəyə qeyri-neft sənayesini təmsil edən çoxsaylı xarici şirkətlər və investorlar cəlb olunub. Onlar sərgilər çərçivəsində öz innovasiyalarını, qabaqcıl texnologiyalarını və təcrübələrini təqdim edərək, yerli bazarda yeni tərəfdaşlıqların və istehsal müəssisələrinin yaranmasına təkan veriblər.
2025-ci ildə Bakıda keçirilən beynəlxalq sərgilər 70-dən çox ölkədən 45000-dən çox peşəkar ziyarətçini qəbul edib. Bu sərgilərdə iştirak və ziyarət məqsədilə, ümumilikdə 9000-ə yaxın xarici qonaq Azərbaycana səfər edib. Sərgilər 60-dan çox ölkədən 1200-dək şirkəti bir araya gətirib ki, onlardan 700-dən çoxu xarici eksponentlər olub. Baş tutmuş sərgilərdə müxtəlif ölkələr daha geniş tərkibdə iştirak edərək, ölkə pavilyonları ilə təmsil olunub. Bu il ümumilikdə 17 ölkə milli pavilyonlar şəkilində sərgiyə qatılıb. Keçirilən tədbirlər çərçivəsində 70-dək çox panel sessiyalarında 300-ə yaxın məruzəçi çıxış edib, 700-dən yuxarı işgüzar görüşlər (B2B) baş tutub. Bununla yanaşı, “Baku Energy Week” çərçivəsində 13 startap layihəsi iştirak etmişdir.
Bu göstəricilər sərgilərin həm iştirakçı, həm də coğrafi baxımdan əhəmiyyətni vurğulayır və beynəlxalq biznesin Azərbaycan bazarına olan artan marağını təsdiqləyir.
Bütün sərgilər dövlət qurumlarının dəstəyi ilə həyata keçirilib. Əldə olunan nəticələr Azərbaycanın regionun aparıcı sərgi mərkəzi kimi mövqeyinin möhkəmlənməsini, eləcə də ölkə iqtisadiyyatının, xüsusilə də qeyri-neft sektorunun inkişafına verilən mühüm dəstək və töhfəni əks etdirir.
2025-ci ilin sərgi mövsümü bir daha göstərdi ki, Bakıda keçirilən beynəlxalq sərgilər iqtisadiyyatın davamlı inkişafına, investisiya mühitinin genişlənməsinə və qeyri-neft sektorunun güclənməsinə təkan verərək, ölkənin ümumi iqtisadi artımına mühüm şəkildə dəstək olur.

Iteca Caspian и Caspian Event Organisers завершили выставочный сезон 2025 года
Организаторы международных выставок в Азербайджане — компании «Iteca Caspian» и «Caspian Event Organisers» (CEO) — успешно завершили выставочный сезон 2025 года.
В течение года в Баку было организовано 13 международных выставок и 2 форума, охвативших широкий спектр направлений. Проведённые мероприятия стали важными платформами, способствующими развитию экономики Азербайджана, в частности расширению ненефтяного сектора, и охватили такие области, как пищевая промышленность, сельское хозяйство, здравоохранение, водное хозяйство, строительство, транспорт и другие.
Как и в предыдущие годы, международные выставки 2025 года проходили под вниманием и при поддержке руководства страны. Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев посетил ряд масштабных мероприятий, состоявшихся в Баку, включая «Caspian Agro», «InterFood Azerbaijan» и «Baku Energy Week», встретился с участниками и ознакомился с экспозициями выставок. Кроме того, глава государства направил приветственное письмо участникам Каспийской Строительной Недели («Caspian Construction Week»), отметив важность этого события в контексте восстановления и реконструкции Карабаха.
Все выставки проводились при поддержке соответствующих государственных структур и отраслевых ведомств, что отражает особое внимание, уделяемое на государственном уровне выставочной деятельности и развитию ненефтяного сектора.
В одном из своих недавних выступлений Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев особо подчеркнул роль ненефтяного сектора как движущей силы экономики страны:
«Ведущей движущей силой нашей экономики сегодня является ненефтяной сектор. Он составляет большую часть всей нашей экономики», — отметил господин Президент.
Именно эти слова определили основную идею и цель выставок, проведённых в 2025 году. Они нашли широкое отражение в тематиках и направлениях мероприятий. Международные выставки служили укреплению роли ненефтяного сектора в экономике Азербайджана и развитию международного сотрудничества в этой области.
Посредством этих событий в страну были привлечены многочисленные зарубежные компании и инвесторы, представляющие ненефтяную промышленность. В рамках выставок они представили свои инновации, передовые технологии и опыт, тем самым способствуя созданию новых партнёрств и производственных предприятий на местном рынке.
Международные выставки, прошедшие в Баку в 2025 году, приняли более 45 000 профессиональных посетителей из более чем 70 стран мира. Всего для участия и посещения выставок в Азербайджан прибыло около 9 000 иностранных гостей. Мероприятия объединили около 1 200 компаний из более чем 60 стран, из которых свыше 700 были иностранными экспонентами. Многие страны приняли
участие в выставках в формате национальных павильонов — в этом году было представлено 17 национальных экспозиций.
В рамках проведённых мероприятий состоялось около 70 панельных сессий, где выступили около 300 спикеров, а также прошло более 700 деловых встреч (B2B). Кроме того, в рамках «Baku Energy Week» приняли участие 13 стартап-проектов.
Эти показатели подчёркивают масштаб и значение выставок как по числу участников, так и по географическому охвату, подтверждая растущий интерес международного бизнеса к азербайджанскому рынку.
Все выставки были реализованы при поддержке государственных структур. Достигнутые результаты отражают укрепление позиции Азербайджана как ведущего выставочного центра региона, а также значительный вклад выставочной деятельности в развитие экономики страны, особенно ненефтяного сектора.
Выставочный сезон 2025 года вновь показал, что международные выставки, проводимые в Баку, вносят значительный вклад в устойчивое развитие экономики, расширение инвестиционной среды и укрепление ненефтяного сектора, оказывая тем самым важную поддержку общему экономическому росту страны.